AKTUALIZACE: Prezidentský pár změnil program. Václav Klaus musí pravděpodobně kvůli jmenování nového ministra škoství do Prahy dříve. Odletí proto ze Znojma po besedě s občany na Horním náměstí.

 

Po pěti letech se budou moci lidé na Znojemsku opět setkat s prezidentem České republiky. Václav Klaus a jeho žena Livie si dnes prohlédnou Moravský Krumlov a Znojmo. Ve druhém největším městě na jižní Moravě mohli lidé naposledy vidět hlavu státu v roce 2002. Tehdy do Znojma přijel Václav Havel na setkání se svým rakouským protějškem.

„Je to pro nás velká událost. Na město se upře pozornost a o to my celou dobu usilujeme,“ řekl starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý.

Naposledy byl demokraticky zvolený prezident v Krumlově před osmdesáti lety. „Tehdy prvním zápisem zahájil pamětní knihu Tomáš Garrigue Masaryk. Požádáme pana prezidenta, aby prvním zápisem započal naši novou pamětní knihu,“ uvedl Mokrý.

Prezidentský pár do Moravského Krumlova přijede krátce po druhé hodině odpolední. Na programu má prohlídku Slovanské epopeje Alfonse Muchy a besedu s občany. O jedno z největších lákadel ale Krumlov možná brzo přijde. Epopej by se měla přestěhovat do Prahy. Radnice chce, aby zůstala na Moravě. „S prezidentem o tom budeme mluvit, jen když se zeptá,“ řekl Mokrý.

Krumlovská radnice si pro hlavu státu připravila i dárek. Co konkrétně, starosta Mokrý neprozradil.

Modrá, ne zelená


Příležitost zeptat se Klause na cokoli dostanou i Krumlováci. Od půl třetí bude prezident v Rytířském sále krumlovského zámku podepisovat svoji kontroverzní knihu Modrá, nikoli zelená planeta o globálním oteplování.

Tu si lidé mohou nechat podepsat i ve Znojmě. Na Horní náměstí dorazí prezident deset minut před čtvrtou hodinou. Ve městě ho přivítá folklorní soubor Dyjavánek a znojemští ostrostřelci. „Připravili jsme přivítání tradičními znojemskými produkty, bude to překvapení,“ řekla mluvčí města Denisa Šipošová.

Představitelé města chtějí prezidenta upozornit i na problém Louckého kláštera. Ten chce město získat od státu. Zatím ale jednání ustala na mrtvém bodě. Stát má totiž pro město nepřijatelné podmínky. „Předáme prezidentovi materiály týkající se převodu,“ uvedla Šipošová.

Tečkou třídenní návštěvy prezidentského páru na jižní Moravě bude ochutnávka znovínských vín. „Pro prezidentský pár jsme připravili například ledové víno, ochutná také vzorky z vinice Šobes a Tři duby. Připravili jsme pro ně i šampiona vinofora 2006 André z Kamenného vrchu,“ řekl ředitel Znovínu Pavel Vajčner.

Omezení ve městě


Ve městě bude po dobu návštěvy hlavy státu platit řada omezení. Řidiči se například nedostanou od druhé hodiny do půl páté do centra města. Připravuje se i policie. „Zajistíme prezidentské koloně plynulý průjezd městem. Posílíme i hlídky v místech, kde se bude prezident pohybovat,“ řekla mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová.

Na Znojemsku prezidentský pár stráví necelé tři hodiny.

Kde se budete moci setkat s prezidentem:

Moravský Krumlov
14:10 příjezd prezidentského páru do areálu zámku, prohlídka Slovanské epopeje
14:30 setkání s občany v Rytířském sále zámku

Znojmo
15.50 – přivítání prezidentského páru starostou města Petrem Nezvedou na Horním náměstí
15.50 – 16.15 – setkání s občany, autogramiáda
16.20 – přivítání v Louckém klášteře představiteli firmy Znovín,a.s., setkání se zastupiteli města Znojma, prohlídka Louckého kláštera s degustací