Okolí Dukly je již roky místem častých násilných činů. Situace se vyhrotila loni na podzim, kdy na zemi zůstali ležet dva pobodaní muži. Jeden z nich si ponese následky do konce života. V listopadu vznikla petice požadující zrušení heren ve Znojmě a lidé se setkali také na mítinku.

Od té doby se dle vedení města i bydlících situace změnila. „V okolí Dukly hlídkují policisté společně se strážníky a celé prostranství monitorujeme. Lokalita je nyní bezpečnější," prohlásil starosta města Znojma Vlastimil Gabrhel.

Klid na jinak velmi rušném místě si bydlící pochvalují. „Herna MaCao, kde zabili předloni barmanku, je nyní zavřená. Původně byly na malém prostoru čtyři herny, nyní zůstaly tři z nich. Místo je poměrně klidné jak kolem desáté večer, tak i v pozdějších hodinách. Může jít ale o náhodu," uvažoval Lubomír Chlumský, který pracuje jako zvukař a často se vrací domů v noci. Jak naznačil, kromě skupinek popíjejících mladých lidí a „lehkých dívek", které čekají na taxi, nezaznamenal za posledního půl roku závažnější problém.

Jeho slova potvrdil i další bydlící Daniel Rubeš. „Situaci kromě hlídek policistů napomohlo i zavření diskotéky Piano, kam se stahovaly dívky z okolí. Za nimi mířili do Piana i Turci a ke konfliktům a roztržkám docházelo často na plácku před Duklou. Nyní se obě skupiny setkávají v pivnici Bagdád a vše se zřejmě děje za zavřenými dveřmi," myslí si Rubeš.

Nejen pro dohlížení na klid v rizikových částech města získá Znojmo již brzy nové muže v policejní uniformě. „Od prvního listopadu bude ve Znojmě dvě stě osmnáct policistů, což je o devět více než dosud," přislíbil šéf jihomoravských policistů Leoš Tržil.

Za napadením dvou mladíků z loňského podzimu stojí Turek žijící v Rakousku Erylmaz Bülent. Za pokus o vraždu dvou mladíků mu potvrdil začátkem září vrchní soud trest sedmnáct a půl roku vězení. Rozsudek si muž nevyslechl, policistům se jej totiž nepodařilo dopadnout. Jeho komplic Michal Giňa si odpyká jeden a půl roku za neoznámení trestného činu. Pětatřicetiletý cizinec během potyčky vytáhl nůž a jednoho z mladíků bodl do krku. Druhého muže bodl nožem čtyřikrát do hrudníku, další ránu mu zasadil do beder.

O tom, zda by nebezpečnou situaci kolem heren vyřešila úplná prohibice hazardu ve městě, uvažoval i ministr Chovanec. „Obávám se, že by pak nastoupily kvízomaty. Navíc bývá zvykem, že po zrušení heren ve městě vyrostou nové těsně za jeho branami. Město tak přijde o výnosy. Nebráním se zákazu heren, ale je nutné ohlídat i další hazard. Řešení je na úrovni státu, nikoli měst," uzavřel Chovanec.

O tom, zda herny lidé ve městě chtějí, rozhodnou sami v referendu.