Letošní výzkum podle všeho potvrzuje nadějná očekávání založená loňským nálezem prvních třiceti hrobů. Jaký význam podle vás toto pohřebiště má?
Vše nasvědčuje tomu, že se díváme na centrální nekropoli znojemského Hradiště. Jedinečná je v tom, že se tady pravděpodobně pohřbívalo už od osmého století, v předvelkomoravském období, čemuž nasvědčují žárové hroby, které jsme zachytili. Na základě prvních nálezů usuzujeme, že hřbitov sloužil i po pádu Velké Moravy, do druhé poloviny desátého století. Srovnatelných nekropolí je na Moravě velmi málo. Pokud se potvrdí naše odhady, máme před sebou léta práce na jednom z největších moravských pohřebišť.
Co víme o tom, jak takové velkomoravské pohřebiště vypadalo?
Ta část, kterou zatím zkoumáme, se vyznačuje hroby uloženými velmi hustě, téměř mezi nimi není volné místo. Tvoří seskupení, která místy připomínají i řady. Nikde se ale nepřekrývají. To nám dokládá, že už před dvanácti, třinácti stoletími musely být hroby nějak označeny. Našli jsme i stopy, nejspíš po nějakých kůlech, které k tomu sloužily. Tenkrát nebyly náhrobní kameny. Rovy musely být pozůstalými nějak udržovány, protože se hroby vzájemně respektují.
Jaký díl pohřebiště máte zatím prozkoumaný?
Zachytili jsme sedmdesát až osmdesát hrobů, loni jsme jich pod půdorysem, nyní již postaveného domu, objevili osmadvacet. Celkem už tedy máme kolem stovky hrobů. Předpokládám, že hřbitov je rozložen po celých blízkých terasách. Pokud i tam budou mít pohřby srovnatelnou hustotu, pak si dovoluji předpokládat, že bychom se mohli na konci dopočítat ke stovkám, až k tisícovce hrobů.
Jaké nálezy jste zatím z hrobů vyzvedli?
Když budu počítat i loňský výzkum, máme zatím kompletně prozkoumaných asi čtyřicet hrobů. Jejich výbava je nadprůměrně, bohatá i když doufám, že ještě můžeme narazit i na významnější. Už nyní máme bohaté zastoupení různých milodarů, keramiky, zbraní a šperků. Objevují se náhrdelníky z korálků různých tvarů a barev, bronzové prstýnky, mnoho nožíků. Díky nálezu bloku hlíny, který zachoval podobu a rozměry nádoby, můžeme věrně zdokumentovat a rekonstruovat podobu vědérka, které patřilo rovněž k časté hrobové výbavě. K nejnovějším pozoruhodným nálezům patří kopí, které jsme vyzvedli z jednoho z mužských hrobů.
Co vypovídá pohřebiště o velikosti a významu velkomoravského hradiska?
Kolik v něm žilo lidí, je obtížné říci. K tomu je právě potřeba zachytit a prozkoumat pohřebiště. Dosud jsem vycházel z toho, že velkomoravské hradiště sv. Hyppolita patří k největším opevněným centrům velkomoravského období. Máme tu asi dvacet hektarů opevněné plochy. Na ní muselo žít dost lidí. Museli se o ni starat. Stačí pomyslet na obrovské dílo a námahu, spojenou s vysekáním tři metry hlubokého a osm metrů širokého příkopu ve skále, kolem valu opevnění. To byla práce pro tři sta chlapů. Když si k tomu dopočítáme celou populaci hradiska, můžeme klidně dojít až k tisícovce obyvatel.
Jaké poznatky nálezy a kosterní pozůstatky poskytují o životní úrovni obyvatel hradiska?
Zdá se mi, že jsem pořád na okraji, přesto jsou hroby svou výbavou nadstandardní. A to ještě nejsme zdaleka ve středu hřbitova, kde bychom snad mohli najít hroby nejbohatší. Hrobů bez milodarů je poměrně málo, v téměř každém je alespoň nějaká drobnost, malý šperk, zbraň, ocílka a další věci. Mnoho hrobů je dětských, je zjevné, že dětská úmrtnost byla vysoká. Hroby dospělých jsou často obkrouženy pohřby dětí, od nejmenších po dospívající.