VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Archeolog Klíma: Pohřebiště jsme hledali dvacet let

Znojmo – Hradiště - Už stovku velkomoravských hrobů odkryli na znojemském Hradišti archeologové a studenti historie pod vedením Bohuslava Klímy. Ten v dnešním rozhovoru hodnotí první poznatky o nálezu, na který čekal víc než dvacet let.

24.7.2008
SDÍLEJ:

Archeolog Bohuslav Klíma nalezl na Hradišti u Znojma stovku hrobů z doby Velkomoravské říše. Foto: DENÍK/Martin Moštěk

Letošní výzkum podle všeho potvrzuje nadějná očekávání založená loňským nálezem prvních třiceti hrobů. Jaký význam podle vás toto pohřebiště má?

Vše nasvědčuje tomu, že se díváme na centrální nekropoli znojemského Hradiště. Jedinečná je v tom, že se tady pravděpodobně pohřbívalo už od osmého století, v předvelkomoravském období, čemuž nasvědčují žárové hroby, které jsme zachytili. Na základě prvních nálezů usuzujeme, že hřbitov sloužil i po pádu Velké Moravy, do druhé poloviny desátého století. Srovnatelných nekropolí je na Moravě velmi málo. Pokud se potvrdí naše odhady, máme před sebou léta práce na jednom z největších moravských pohřebišť.

Co víme o tom, jak takové velkomoravské pohřebiště vypadalo?

Ta část, kterou zatím zkoumáme, se vyznačuje hroby uloženými velmi hustě, téměř mezi nimi není volné místo. Tvoří seskupení, která místy připomínají i řady. Nikde se ale nepřekrývají. To nám dokládá, že už před dvanácti, třinácti stoletími musely být hroby nějak označeny. Našli jsme i stopy, nejspíš po nějakých kůlech, které k tomu sloužily. Tenkrát nebyly náhrobní kameny. Rovy musely být pozůstalými nějak udržovány, protože se hroby vzájemně respektují.

Jaký díl pohřebiště máte zatím prozkoumaný?

Zachytili jsme sedmdesát až osmdesát hrobů, loni jsme jich pod půdorysem, nyní již postaveného domu, objevili osmadvacet. Celkem už tedy máme kolem stovky hrobů. Předpokládám, že hřbitov je rozložen po celých blízkých terasách. Pokud i tam budou mít pohřby srovnatelnou hustotu, pak si dovoluji předpokládat, že bychom se mohli na konci dopočítat ke stovkám, až k tisícovce hrobů.

Jaké nálezy jste zatím z hrobů vyzvedli?

Když budu počítat i loňský výzkum, máme zatím kompletně prozkoumaných asi čtyřicet hrobů. Jejich výbava je nadprůměrně, bohatá i když doufám, že ještě můžeme narazit i na významnější. Už nyní máme bohaté zastoupení různých milodarů, keramiky, zbraní a šperků. Objevují se náhrdelníky z korálků různých tvarů a barev, bronzové prstýnky, mnoho nožíků. Díky nálezu bloku hlíny, který zachoval podobu a rozměry nádoby, můžeme věrně zdokumentovat a rekonstruovat podobu vědérka, které patřilo rovněž k časté hrobové výbavě. K nejnovějším pozoruhodným nálezům patří kopí, které jsme vyzvedli z jednoho z mužských hrobů.

Co vypovídá pohřebiště o velikosti a významu velkomoravského hradiska?

Kolik v něm žilo lidí, je obtížné říci. K tomu je právě potřeba zachytit a prozkoumat pohřebiště. Dosud jsem vycházel z toho, že velkomoravské hradiště sv. Hyppolita patří k největším opevněným centrům velkomoravského období. Máme tu asi dvacet hektarů opevněné plochy. Na ní muselo žít dost lidí. Museli se o ni starat. Stačí pomyslet na obrovské dílo a námahu, spojenou s vysekáním tři metry hlubokého a osm metrů širokého příkopu ve skále, kolem valu opevnění. To byla práce pro tři sta chlapů. Když si k tomu dopočítáme celou populaci hradiska, můžeme klidně dojít až k tisícovce obyvatel.

Jaké poznatky nálezy a kosterní pozůstatky poskytují o životní úrovni obyvatel hradiska?

Zdá se mi, že jsem pořád na okraji, přesto jsou hroby svou výbavou nadstandardní. A to ještě nejsme zdaleka ve středu hřbitova, kde bychom snad mohli najít hroby nejbohatší. Hrobů bez milodarů je poměrně málo, v téměř každém je alespoň nějaká drobnost, malý šperk, zbraň, ocílka a další věci. Mnoho hrobů je dětských, je zjevné, že dětská úmrtnost byla vysoká. Hroby dospělých jsou často obkrouženy pohřby dětí, od nejmenších po dospívající.

Autor: Martin Moštěk

24.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hokejisté Znojma prohráli na tripu oba zápasy. V Salzburgu i Dornbirnu.

Orlí mantra pro postup do play-off: tři výhry v řadě

V Popicích u Znojma vzniká muzeum Charlese Sealsfielda
7

Znojmo dostalo darem dům Charlese Sealsfielda

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Bezpečně i v noci. V Brně vznikla první učebnice jízdy autem za tmy

Brno /ANKETA/ – Unikátní učebnici zaměřenou na jízdu v noci vytvořili experti z Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Příručka teď míří do českých autoškol. Poradí řidičům například v tom, jak ve tmě zabránit srážkám s chodci.

Placené parkoviště? Místní budou mít v Mikulově přednost na úkor turistů

Jižní Morava – Největší problém je, že nikdo neví, jak se má systém parkování změnit. Tak reagoval na plánované dopravní změny v Mikulově na Břeclavsku tamní obyvatel Michal Solařík. A není jediný. „Na městském facebooku lidé v diskuzi marně hledají odpovědi,“ prohlásil. Mikulov hodlá pomoci místním. Ty upřednostnili i při parkování v centru Znojma.

Lucrezia se Zonygou oživí pověst O obří hlavě

Znojmo - Kouzlu rytířské doby propadl Antonín Maceček před sedmnácti lety. Založil kapelu Lucrezia Borgia, pořídil dobové kostýmy a společně se svými muzikanty je vítaným zpestřením historických akcí či hudebních slavností. Jejich muziku lze přirovnat k historizujícímu folku. Nyní se Maceček rozhodl zhudebnit znojemskou pověst O obří hlavě. „Těsně před Vánocemi vyjde dlouho slibované nové dvojcédéčko se zhudebněnou pověstí,“ prozrazuje Maceček.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT