„Už od března začínají být klíšťata aktivní. Nejhorší je období jara a podzimu,“ řekla vedoucí protiepidemického oddělení hygienické stanice ve Znojmě Magdalena Syková. V létě mají podle jejích slov lidé zase větší možnost se nakazit kvůli tomu, že více cestují a chodí do přírody.Na Znojemsku je ročně zhruba deset lidí nakažených encefalitidou.

„Zatím žádný případ nakažení na Znojemsku nemáme. Je to možná i tím, že začíná sezona. Proto se může stát, že se čísla brzy změní,“ komentovala vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Brně Renata Vaverková.

„Teď je hlavně důležité lidi varovat a začít uvažovat o očkování,“ dodala Vaverková. Očkování proti encefalitidě zahrnuje tři vakcíny, lze je provádět po celý rok. Pak následuje přeočkování každé tři roky až pět let.

„U starší generace bych doporučovala ten kratší, tříletý interval,“ řekla Vaverková. Vakcína proti klíšťové encefalitidě stojí v průměru čtyřista padesát korun. Pacient ji v lékárně zaplatí sám, poté záleží na jeho zdravotní pojišťovně, jestli na očkování přispívá.

Další z nemocí, kterou klíšťata přenášejí, je lymeská borrelióza. Proti té zatím vakcína neexistuje. S pacienty nakaženými touto chorobou se už letos setkal praktický lékař Karel Hulán. „Chodí ke mně desítky pacientů s touto nemocí. Někdy je její průběh hodně dramatický,“ vysvětlil Hulán. Loni dokonce jeden z jeho pacientů ochrnul. „Vše se podařilo vrátit zpět. Je ale důležité, v jaké fázi nakažený vyhledá lékaře,“ dodal Hulán. V některých případech je průběh onemocnění borreliózou podobný obyčejné viróze.

„Je důležité, aby pacient sledoval reakci na kůži. Kolem místa, kde se klíště přisaje, zarudne kůže,“ vysvětlil praktik. A právě v této chvíli je důležité vyhledat lékaře.

„V této fázi je nemoc poměrně snadno léčitelná. Později je léčba zdlouhavá a náročná,“ dodal Hulán.

Podle jeho vlastní zkušenosti se pouze dva pacienti z deseti pohybovali v lese. „Myslet si, že klíště se může přisát pouze po procházce lesem, je omyl. Vyskytují se všude, jsou ve všech lokalitách, kde je tráva,“ vyvrátil zažitý stereotyp Hulán.

Zabránit nakažení je možné okamžitým odstraněním přisátého klíštěte. „Na infikaci člověka virem borreliózy potřebuje klíště minimálně čtyřiadvacet hodin. Když ho do té doby člověk odstraní, nenakazí se. Jakmile je však klíště infikované encefalitidou, nakazí člověka okamžitě po přisátí,“ vysvětlil Hulán.

Klíšťata

Důležitý je i způsob odstranění klíštěte. „Pořád je zakořeněno, že klíště se má vytáčet. To je omyl. Jakmile mu zmáčknete tělo, je to jako injekce. Vpravíte si všechno do těla,“ řekl doktor. Mnohem lepší je klíště odtrhnout. „Většina lidí se bojí toho, že jim v ráně zůstane hlava klíštěte. Ta je ale neškodná a sama odpadne,“ dodal Hulán.

Nejen lidé , ale i zvířata se mohou nakazit od klíšťat. U koček a psů je však složitější rozpoznat prvotní příznaky. „Jestliže se zvíře nakazí, je apatické a trpí nechutenstvím. To trvá asi dva týdny. Pak začne kulhat,“ vysvětlil veterinář Jiří Beneš.

Jak dodal, mnohem lepší je prevence, než složitá a dlouhá léčba.

„U zvířat je možné očkovat i proti borrelióze. Psy i kočky můžete nastříkat sprejem, použít pipetu s roztokem, či jim koupit speciální obojek,“ radí veterinář.