Opozice kontruje, že prozatím není za radními téměř nic, co by stálo za hodnocení. Koalice v každém případě stihla schválit prodej poloviny městských bytů nájemníkům. Nová pravidla pro veřejné zakázky už ale slibuje rok.

Služebně nejstarší funkcionář nové sestavy, lidovecký místostarosta Pavel Balík, ocenil, že v nové koalici spolu partneři víc mluví. „Schopnost komunikace považuji za vůbec nejdůležitější a ta se za rok v koalici posunula velmi dopředu,“ hodnotil Balík.

Práci koalice podle něj příliš neovlivnila změna na postu starosty koncem srpna. Funkci tehdy složil lídr sociálních demokratů Zbyšek Kaššai a vystřídal ho stranický kolega a tehdejší radní Vlastimil Gabrhel.

„Spory byly hlavně osobní povahy. Samotná změna je pak věcí nejsilnějšího koaličního partnera. Na pokračování aktivit to velký vliv nemělo, některé věci se ale urychlily“ uvažoval místostarosta.

Učí se šetřit

Radní za nestraníky Jiří Ludvík naznačil sílící optimismus, v hodnocení byl ale kritičtější „První rok nebyl příliš komfortní. Nyní se ale postupně daří plnit předsevzetí, že radnice bude fungovat transparentně a otevřeně. Důležité je, že se radnice učí šetřit, jak to ukazuje i připravený rozpočet,“ uvedl Ludvík.

Doplnil, že po vystřídání starostů očekává rychlejší postup změn. „Ukázalo se, že pozice starosty je klíčová. Po schválení rozpočtu nás čekají diskuse o některých dalších principiálních záležitostech. Předpokládám, že dluh, který zatím máme ohledně systému veřejných zakázek, brzy vyrovnáme,“ dodal radní.

Vysvědčení znojemské radnice.

První rok nové koalice připomněl i radniční měsíčník Znojemské listy. Výročí věnoval dvě strany. Polooficiální hlas již tradičně nepodepsaného článku našel na ročním působení koalice deset kladných a tři záporné body. Ke kladům přiřadil neznámý autor vedle prodeje bytů například audit, lobování v Praze a Brně či fungování Znojemské Besedy. Přiznané nezdary zahrnují větší otevřenost, opatření proti korupci a personální politiku.

Jak Znojemský deník zjistil, na webu města ještě ve čtvrtek chyběl plný text programového prohlášení rady, ačkoliv to slibovala tisková zpráva již v polovině dubna. „Bohužel došlo k systémové chybě, proto prohlášení na webu zatím není. Nedostatek napravíme,“ reagovala mluvčí radnice Renáta Bártová.

Podle opozice zatím za koalicí není téměř nic, co by stálo za hodnocení. „Výborně jim jdou dvě věci. Házet špínu na vše, co jsme udělali a stříhat pásky u projektů, které jsme připravili. Přetrvání stejné politiky, byť možná s mírnější rétorikou, ostatně ukazuje i trvající zneužívání Znojemských listů,“ hromoval lídr občanských demokratů a bývalý starosta Petr Nezveda.
„Slibů bylo spoustu, výsledek dosud žádný,“ dodal.

Starosta Gabrhel: Z letošního vinobraní jsme se snažili poučit

Sociálně demokratický starosta Vlastimil Gabrhel nastoupil do funkce po svém stranickém předchůdci Zbyškovi Kaššaiovi na začátku září. Z vrcholné městské funkce tak dění ve městě ovlivňuje teprve necelé tři měsíce. Hned od začátku volebního období ale sedí v radě města. V hodnocení výsledků současné koalice, které pro Znojemský deník Rovnost okomentoval na základě bodů programového prohlášení rady města, nešetří vynikajícími známkami.

Zavedení a využívání systému centrálního nákupu: 2
Systém centrálního nákupu energií se zatím nepodařil dotáhnout do úplného finále, dokončení již předchystaného dokumentu znepříjemnilo velké množství koncových bodů, které je potřeba do systému zahrnout. Je jich kolem sto čtyřiceti. Chceme rovněž, aby systém byl naprosto transparentní.

Průhledný systém zadávání veřejných zakázek: 2
Na systému se pracuje. Díky směrnici v rámci veřejných zakázek jsme již ale vyřešili spolupráci s firmou RTS, na kterou při svém vyšetřování upozornila policie i náš audit. Firma na městě k poslednímu prosinci končí. Třeba soutěž na výběr organizátora prodeje městských bytů bude organizovat právní kancelář KŠD Šťovíček, která oproti RTS nabídla poloviční cenu, kolem sto dvaceti tisíc.

Zveřejňování usnesení rady města: 1
Usnesení jsou na webu města, chceme ještě zapracovat na hlasovacím systému pro zastupitelstvo.

Příprava prodeje městských bytů: 1
Prodej bytů je schválen, prodávat budeme jednotlivé byty přímo nájemníkům. Hotová je evidence, které byty půjdou do prodeje. Zakázka na organizátora prodeje bytů je zveřejněna. Do soutěže je v tuto chvíli přihlášeno dvanáct firem. Z toho je vidět, že zakázka není nastavena pro dvě či tři největší firmy v zemi.

Zkvalitnění Správy nemovitostí města Znojma: 1
Rada vybrala nového ředitele organizace, ten přišel se čtrnáctistránkovou koncepcí nového fungování Správy majetku. Rada teď bude od něj chtít jednou za čtvrt roku slyšet souhrn toho, jak se koncepci daří prosazovat.

Další využití Louckého kláštera a pivovaru: 2
U Louckého kláštera zatím konkrétní záměr nemáme. Naopak u pivovaru byla dokončena pasportizace projektu, na radnici chodí tuzemští i zahraniční zájemci o dlouhodobý pronájem, prodej jednotlivých částí pivovaru i celého areálu. Rada teď bude chtít ještě slyšet, co si o budoucnosti pivovaru myslí veřejnost. Konečné využití tak významné zakázky nechceme v žádném případě uspěchat.

Znojemské historické vinobraní jako vlajková loď marketingu: 2
Vinobraní se líbilo turistům, domácím už méně. Hlavně tedy průvod. My jsme se z toho snažili poučit a pro příští rok zvolili jiný systém organizace celé akce.

Zvýšení aktivity strážníků: 1
Nově vybraný pan ředitel je zatím výborný. Změnami prochází organizační řád, snažíme se navíc, aby byli strážníci blíže lidem. Zaměřit se chceme na modernizaci kamerového systému.

Výstavba nového domova pro seniory: 1
Domov se staví, hotovo bude v druhé polovině příštího roku.

DANIEL SMOLA