Podtrženo sečteno. Je jasné, kdo v dalších čtyřech letech zasedne v jednatřicetičlenném znojemském zastupitelstvu. Nejvíce mandátů, a to devět, má sociální demokracie stávajícího starosty Jana Groise. ČSSD tak potřetí za sebou dostala největší důvěru voličů. Zda se jí ovšem podaří sestavit koalici podobnou té dosavadní, není zatím jasné.

Jak se Grois v neděli nechal slyšet, lídři kandidátek od třetího místa níž se snaží sociální demokracii obejít. „Je to běžná praxe. Já jsem rád za poměrně vysokou účast ve volbách a za lidi, kteří podpořili nás. Ve srovnání s ostatními městy v republice jsme dopadli dobře,“ uvedl Grois.

Mírně zklamaný z výsledku voleb je místostarosta a lídr hnutí ANO Jan Blaha. „Naším cílem bylo zdvojnásobit čtyři mandáty z minulých voleb. Nakonec jsme jich získali jen sedm,“ bilancoval Blaha.

Povolební vyjednávání podle jeho slov začala už v sobotu. „Ve hře je více variant. Jednou z nich je i pokračování stávající koalice,“ řekl Blaha s tím, že hnutí má zájem podílet se dál na vedení města.

Ve Znojmě dosud vládla koalice sociálních demokratů, hnutí ANO a komunistů. Ta by v novém zastupitelstvu měla osmnáct mandátů, co by znamenalo většinu dvou hlasů. Podle lídra kandidátky sdružení Pro Znojmo, které skončilo ve volbách třetí, by koalice, pokud nevznikla už v neděli večer, měla být otázkou dvou tří dnů. „Jednáme všichni se všemi. Snažíme se oslovovat partnery na středopravé části spektra,“ svěřil se Lukáš David.

Nakolik je sdružení ve vyjednávání úspěšné, nechtěl příliš konkretizovat. „Podle počtu mandátů jsme se domnívali, že budeme žádanou nevěstou. Ale narazili jsme na jednu deziluzi, kterou nám připravila znojemská ODS. Oznámili nám totiž, že jednají jako dvojblok s ČSSD,“ sdělil David.