Novým znojemským radním po odstupujícím sociálním demokratovi Zbyšku Kaššaiovi by se mohl stát Pavel Kaman, bývalý člen ODS a nynější zastupitel za Unii pro Znojmo. Nezávisle na sobě to řekli dva lidé, kteří jsou o jednáních informováni.

Samotný Kaman tuto informaci nepotvrdil. „Jednat o tom budeme až v neděli večer, pak se mohu vyjádřit,“ řekl.

Koalice o možných variantách jedná už od oznámené rezignace Kaššaie minulý víkend. Jako nejreálnější se nyní jeví právě zapojení malých stran do práce radnice. Starosta sice v zastupitelstvu ztratil odstoupením Kaššaie jeden hlas, může jich ale získat víc.

„Ve hře je několik variant. S koaličními partnery o nich jednáme,“ řekl starosta města Petr Nezveda (ODS).

Současná koalice bez Kaššaie má teď v jednatřicetičlenném zastupitelstvu sedmnáct hlasů. Místo v radě může kromě sociálních demokratů zaplnit i kandidát menší strany.

„Nejideálnější by bylo, kdyby na místo nastoupil sociální demokrat. To ale ve chvíli, kdy je strana oslabena, nebude asi možné,“ řekl místostarosta Marian Keremidský (ČSSD).

Menší ve hře


Koalice uvažuje o tom, že by křeslo nabídla zástupci jedné ze dvou menších stran. Straně SNK Evropští demokraté nebo Unii pro Znojmo.

„Nezávislé jsme už oslovili. Bude záležet na tom, jak se rozhodnou a jaké podmínky budou mít,“ řekl Nezveda.

Za vnitřní věc sociálních demokratů považuje rezignaci lidovecký radní Oto Mašek. „Je na nich, aby nyní přišli s nějakým návrhem,“ uvedl radní. Současná situace podle něj koalici neohrožuje.

Čtyři zástupci menších stran se sešli včera večer. Již dříve ale vstup do rady nevyloučili. „Museli bychom mít možnost podílet se na zásadních rozhodnutích, a ne jen být v radě do počtu,“ řekl Pavel Štohl (Unie pro Znojmo).

Podobně minulý týden odpovídal i Miroslav Kavka (SNK). „Bude záležet na tom, na jakém společném postupu se domluvíme,“ řekl. „Budeme vystupovat všichni čtyři společně, počkáme na nabídku od vedení radnice,“ stručně doplnil po včerejší schůzce.

Pokud by se podařilo najít shodu mezi vedením města a menšími stranami, posílila by koalice o čtyři hlasy. Na podzim ji čeká důležité hlasování o prodeji městských bytů nebo o rozpočtu na příští rok.

Spory v ČSSD


Koalice se dostala do nové situace poté, co oznámil svoji rezignaci Kaššai. Ten vyzval k odstoupení i své stranické kolegy. To, že se tak nestalo, bylo jedním z důvodů, proč ve čtvrtek navrhla místní organizace na vyloučení z ČSSD místostarostu Mariana Keremidského.

O novém radním budou zastupitelé rozhodovat zřejmě až v prosinci.