Znojmo
Kdy: pátek 7. června od 18.00 do 22.00
Kde: kostel svatého Mikuláše, Mikulášské náměstí

Proč přijít: Nejznámější ze znojemských kostelů mohou lidé navštívit v pátek od šesti hodin v podvečer. Ve stejném čase se milovníci historie vydají s historikem Jiřím Kacetlem po stopách zaniklých kostelů. Navštíví místa v centru Znojma a zjistí, kde všude stávaly církevní památky. Začátky jsou v šest, v půl osmé a v devět hodin večer. Od šesti hodin je v plánu také komentovaná prohlídka zákristie kostela, varhan, půdy a krypty. Zájemci také zjistí, jak se pečou hostie.

| Video: Youtube

Znojmo
Kdy: pátek 7. června od 18.00 do 22.00
Kde: kostel svatého Michala, Jezuitské náměstí

Proč přijít: Od šesti hodin je připravený program pro malé návštěvníky. Luštit mohou vzkazy, které ve svatostánku zanechaly děti minulých generací. Až do devíti hodin večer si příchozí prohlédnou zvonici s největším znojemským zvonem. Prohlídka kostela bude možná do deseti hodin večer a ve stejném času je naplánovaný i prodej misijního koláče.

KOMPLETNÍ PROGRAM Noci kostelů na Znojemsku ZDE

Znojmo-Louka

Kdy: pátek 7. června od 18.00 do 22.00

Kde: kostel svatého Václava, Louka

Proč přijít: V šest hodin vystoupí Znojemské žestě a jejich hosté. Osm století Louckého kláštera v kostce přiblíží přednáška, která začíná v sedm hodin a následně také v devět pro ty, kdo dorazí později. Zájemci poznají zblízka historické varhany. Jeden z minulých ročníků akce si můžete připomenout TADY.

Znojmo
Kdy: pátek 7. června od 18.00 do 22.00
Kde: kostel svatého Jana Křtitele

Proč přijít: Příchozí se mohou těšit na koncert Vokální skupiny MiniMax i dalších vystupujících. V sedm hodin zazpívá Chrámový sbor svatého Kříže. V půl osmé je na programu Ensemble Senza Sordino a hosté. V osm hodin pak příchozí potěší Le quattro Maestre, v půl deváté následuje varhanní hudba.

Kam v regionu


Vranov nad Dyjí
Kdy: pátek 7. června od 20.00
Kde: Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie

Proč přijít: Zájemci si od osmé hodiny večerní užijí prohlídku kostela s průvodcem ve verších, od půl deváté a následně v deset večer odhalí tajemství kostelního podkroví. V devět hodin je na programu krátká adorace a požehnání městysu. V půl desáté a pak v jedenáct večer mohou znovu zájemci vyrazit na prohlídku kostela, v půl dvanácté zakončí večer modlitba strunami. Součástí doprovodného programu je výstavka kreseb dětí vranovské mateřské školy, prohlídka kostela a kvíz pro děti.

Fotogalerie: farní kostel vranov


Olbramkostel
Kdy: pátek 7. června od 17.00 do 22.00
Kde: kostel Nanebevzetí Panny Marie

Proč přijít: Na pátou hodinu je naplánovaná mše svatá. O tři čtvrtě na šest následuju otevření Noci kostelů a v šest hodin pak Světlo dobré vůle. Otevřená bude farská zahrada, kde pořadatelé připravili program pro děti a jejich rodiče. K dispozici bude také ohniště k opékání. Vystoupí děti z Mateřské školy Olbramkostel, pěvecké vystoupení Základní školy Kravsko a Stínohra. V sedm hodin je na programu pásmo nazvané Posviťme si do minula, následuje malý koncert pro housle a varhany. Zájemci mohou vystoupat na kostelní věž. Program pokračuje až do desáté hodiny večerní.

Vratěnín
Kdy: pátek 7. června od 16.00 do 21.00
Kde: farní kostel svatého Jakuba

Proč přijít: Ve čtyři hodiny odpoledne je připravené taneční vystoupení dětí z Mateřské školy Uherčice před kostelem. V sedm hodin následuje modlitba růženec, v půl osmé naplánovali pořadatelé prohlídky kostela, v půl deváté si pak příchozí užijí varhanní koncert. Kostel bude otevřený k soukromé prohlídce a modlitbě od dvou odpoledne do devíti večer.

close Stovky návštěvníků přilákala v pátek do centra Znojma Muzejni noc i chrámy otevřené u příležitosti Noci kostelů. info Zdroj: DENÍK/Martin Moštěk zoom_in Noc kostelů ve Znojmě. Rok 2014.

Šumná
Kdy: pátek 7. června od 16.00
Kde: kostel Svatého Ducha

Proč přijít: Kostel v Šumné bude otevřený od čtyř hodin, v pět hodin vystoupí děti z místní mateřské školy, do půl sedmé je pak na programu hra pro děti a posezení s rodiči před kostelem. V půl sedmé následuje modlitba růženec. V sedm hodin slouží mši páter Marek Dunda. V osm hodin večer přednáší o cestě po italských památkách páter Jiří Ochman. Kostel bude pro zájemce otevřený do půlnoci.

Trstěnice
Kdy: pátek 7. června od 18.00 do 20.00
Kde: kostel Povýšení svatého Kříže

Proč přijít: Trstěnický kostel přivítá zájemce v šest hodin. Připravená je komentovaná prohlídka kostela. V půl sedmé vystoupí sbor Mužáků. Před sedmou hodinou se účastníci mohou přesunout do svatostánku v Oleksovicích. Připravený bude autobus. K putování po kostelích se kromě Trstěnic a Oleksovic připojují také Skalice a Hostěradice.

close Trstěnice znají lidé na Znojemsku i mimo region zejména díky koupališti. Součástí areálu je i kemp. info Zdroj: Deník/Ilona Pergrová zoom_in Trstěnice a tamní kostel.

Dyjákovice
Kdy: pátek 7. června od 16.30 do 22.45
Kde: kostel Archanděla Michaela


Proč přijít: Návštěvnici se seznámí s historií kostela a mohou vystoupat na věž. Otevřený bude i farní sklep a zahrada. Zájemci si mohou opékat špekáčky. Na programu je hudební vystoupení dětí z dyjákovické školy a pořadatelé nachystali i poznávací stanoviště pro soutěživé povahy. V půl deváté vystoupí Moruše Jaroslavice. Součástí večera je i vystoupení dětí ze Základní umělecké školy Hrušovany a v deset hodin pak následuje Dyjákovická schola.

Hnanice
Kdy: pátek 7. června od 17.30 do 22.30
Kde: kostel svatého Wolfganga

Proč přijít: Hnanickou Noc kostelů zahájí mše svatá v šest hodin. Od sedmi je pak připravený program pro děti. Formou hry budou poznávat svatého. V plánu je i prohlídka kostela a houslový koncert.

Horní Kounice

Kdy: pátek 7. června od 17.00 do 21.30

Kde: kostel sv. Michaela archanděla

Proč přijít: Kromě mše svaté je v Horních Kounicích na programu seznámení s historií kostela a farnosti. Následovat bude vystoupení dětí a prohlídka věže. Farní zahrada láká k táboráku a v sedm hodin večer organizátoři připravili program s názvem Dvořák 120.

Další místa


Otevřené k návštěvě budou kostely v Běhařovicích, Moravském Krumlově, Petrovicích, dále kostel svaté Markéty ve znojemských Příměticích.

Návštěvníky přivítají svatostánky ve Štítarech a Jezeřanech-Maršovicích. Program je připravený také ve znojemském kostele svaté Alžběty, modlitebnách a svatováclavské kapli nebo v Plenkovicích. Kompletní seznam míst a program najdou zájemci ZDE.