Jak vypadalo zpívání koled na dalších místech jižní Moravy? Reportáže z ostatních míst, včetně fotogalerií a videí, najdete ZDE.

V Hospůdce U Alky ve znojemské městské části Hradiště se sešlo asi třicet lidí včetně dětí. Společně si zazpívali koledy a měli i bonus – vystoupení sedmileté harmonikářky Julie. „Přivedla jsem dceru a vnoučata, abychom si spolu zazpívali a aby děti věděly, že Vánoce nejsou jen o dárcích, ale také o setkávání lidí a o lásce mezi bližními,“ řekla jedna z účastnic akce Česko zpívá koledy Dagmar Hrachovská.

Zaznělo pět koled: Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Štěstí, zdraví, pokoj svatý a Pásli ovce Valaši. A kdo chtěl, mohl si navrch zazpívat známý vánoční evergreen Vánoce, Vánoce přicházejí či píseň Rolničky, rolničky.

Dvě z pěti koled, které lidé zpívali, vybrali v anketě čtenáři Deníku. Jednou z nich byla i nejstarší dochovaná česká koleda Narodil se Kristus Pán.

Hostinská: Koledy dáme společně 

Letos poprvé se k akci Deníku Česko zpívá koledy připojí také rodinná hospůdka U Alky v příměstské části Znojma na Hradišti. Podnik, který navštěvují místní, ale často také lidé ze Znojma, provozuje majitelka Alena Lichá v přízemí svého rodinného domu. „Hospůdku tady mám od roku 1990. Nejdřív jsem ji provozovala v bývalé garáži, později byla v místnosti v přízemí. A pak, když se v hospodách ještě mohlo kouřit, jsem pro nekuřáky z garáže udělala jejich útočiště,“ připomíná vývoj především místními lidmi oblíbené hospody její majitelka a hostinská v jedné osobě.

Na Znojemsku se připojily obce:
Znojmo, Masarykovo náměstí
Znojmo - Hradiště, Pivovarská 9, Hospůdka U Alky
Šanov
Hrabětice
Božice
Křidlůvky
Chvalovice
Miroslav

Stylová hospůdka se za dobu, po kterou láká hosty na nevšední sezonní výhled do národního parku Podyjí, stala určitým společenským a kulturním centrem Hradiště. „Dřív sem hodně jezdívali různí muzikanti, děláváme společné oslavy silvestra v maskách a kostýmech i Mezinárodního dne žen, pravidelně společně oslavujeme narozeniny. Organizujeme ochutnávky vína i meruňkovice, u kulturního domu připravujeme pro děti pálení čarodějnic. Mladší kluci tady hrávají šipky a stolní hry. Proto jsme si řekli, že bychom se mohli zapojit do akce Česko zpívá koledy,“ poznamenává Lichá.

Ke koledám a adventnímu času obecně mají obyvatelé Hradiště blízko. „Jsem věřící, pravidelně chodíme se sousedy na půlnoční do kostelíka v klášteře svatého Hippolyta. Na Štědrý den jsem dřív mívala otevřeno. Poseděli jsme s nejbližšími a se štamgasty, popovídali jsme si u cukroví, které lidi nosili. A pak jsme se rozcházeli domů ke slavnostní večeři. Koledy si proto spolu rádi zazpíváme. A věřím, že to nebude jen letos, ale že se budeme scházet v termínu, kdy si koledy s Deníkem zazpívá spousta lidí v celé republice i v příštích letech,“ dodává majitelka hospůdky.

„Jsem věřící a pravidelně chodíme se sousedy do kostela. Dříve jsem mívala dokonce otevřeno na Štědrý den, popovídali jsme si se štamgasty a ochutnali cukroví. Společné zpívání koled se nám zdálo jako dobrý nápad," prozradila hostinská Alena Lichá.