Dvacítku elektrokoloběžek začali lidé ve Znojmě sdílet začátkem září. Novinka se ujala. „Využívají je hojně, podobně jako v jiných srovnatelně velkých městech: Třebíči, Uherském Hradišti i Brně,“ potvrdil za provozovatele ze společnosti Yoyoway Jiří Hofr.

Elektrokoloběžky na jihu Moravy. Ilustrační foto
Dopravní novinka ve Znojmě: lidé si mohou půjčovat sdílené elektrokoloběžky

Elektrokoloběžky ve Znojmě

* Od 7.9.2021 je v provozu 22 elektrokoloběžek
* Jízdy ve vyhrazených zónách od Sedlešovic, přes centrum až po Přímětice
* Maximální rychlostí 25 km/h, v památkové rezervaci 15 km/h
* Na jedno nabití ujedou 45 kilometrů
* Půjčit si je mohou osoby nad 18 let
* Za minutu jízdy zaplatí 5 korun, minimální částka je 20 korun
* V nedovolených zónách koloběžce vypne motor
* V případě nevrácení na místo běží dál půjčovné do doby nápravy
* Na jaře 2022 se počet navýší na asi 40, časem až na 70 kusů

Díky zájmu plánuje počet oblíbených dopravních prostředků ve Znojmě navýšit. „Od příští sezony počítáme s postupným přidáváním. Na konci roku by jich mohlo být až sedmdesát,“ potvrdil Hofr.

O víkendu se na modročerné koloběžce projížděl například Jan Karas. Do Znojma přicestoval vlakem. „Rezervoval jsem si ji už ve vlaku, skvělá možnost na rychlou přepravu po městě a zpátky k nádraží,“ chválil si.

Výhrady ale měla místní Jitka Kotlánová. „Jela jsem s dětským kočárkem a koloběžka byla položená uprostřed chodníku. Lidé by je měli po sobě uklízet,“ poukázala na nešvar známý také z jich měst.

Několik stížností zaznamenali i provozovatelé. „Bylo to ze začátku. Špatné odkládání provází vždy prvotní nadšení z novinky. Už to ale ustalo,“ sdělil Hofr.

Každé ráno koloběžky po městě rozváží Vlastislav Dobiáš. Večer je zase dopraví do garáže a postará se o jejich údržbu. „Stává se, že někteří lidé jezdí na koloběžkách ve dvou. Jízda po dlažebních kostkách také způsobuje jejich poškození, pořád mám co opravovat,“ řekl technik.

Uvítal by také, kdyby lidé vozítka odkládali na viditelné místo, aby je našli další zájemci. „Někteří je nechají za rohem u baráku, kde je není vidět. Vhodné je frekventované místo, třeba u křižovatky ulic,“ podotkl Dobiáš. V zimě koloběžky provozovatelé stáhnou. Nyní budou k dispozici tak dlouho, dokud to počasí dovolí.

Ve Znojmě prozatím nejsou pro parkování koloběžek vytvořená přesná místa, s navýšením jejich počtu na jaře ale zřejmě vzniknou. „Ušetřili bychom tím náklady na provoz a uživatelé by věděli, kde je najdou,“ zvažoval Jiří Hofr.

Městský úřad ve Znojmě. Ilustrační foto.
Lidé se ve Znojmě už brzy připojí zdarma. Na vlakovém i autobusovém nádraží

Znojemská radnice alternativní ekologickou dopravu podporuje. „Provozovateli nic neplatíme, veškeré zisky i ztráty jdou na jeho účet. Umožňujeme mu ale užívání městského prostoru. Požadujeme u toho, aby se koloběžky nikde nepovalovaly,“ má jasno starosta Znojma Jakub Malačka.

Znojemští současně řeší s památkáři způsob, jakým budou parkovací místa označená. Vyhnout se chtějí například situaci, kdy bude různě pomalovaná dlažba. Možnými místy k vyzvednutí a odklání koloběžek jsou prostory u nádraží, gymnázia, náměstí Svobody, Horního náměstí či v Hradní ulici.