Podle provozovatele se jedná o ojedinělou situaci. „Provozujeme sdílené koloběžky i v Třebíči, Uherském Hradišti či Brně. Vždycky se v provozu objeví nutnost servisu, ve Znojmě se ale jedná o neobvykle velký počet poškozených koloběžek. Než je uvedeme do provozu v plném počtu jejich servis nějaký čas potrvá,“ sdělil Deníku Jiří Hofr ze společnosti Yoyoway, jež sdílené koloběžky ve městě zajišťuje.

Důvodem neobvykle vysoké devastace koloběžek ve Znojmě je s největší pravděpodobností nešetrné zacházení.„Podle způsobu poškození k nim ve většině případů došlo tak, že na koloběžkách se vozilo více osob současně, někdy to vypadá i na úmyslné poškození silou,“ zvažoval servisní technik Vlastislav Dobiáš, který má koloběžkový park ve Znojmě na starosti.

Do oběhu tak na začátku letošní sezóny mohl vydat z dílny jen pár jednotlivých kusů. „Předpokládám, že než se podaří poškozené koloběžky opravit, potrvá to zhruba měsíc,“ počítal Dobiáš.

Podle Hofra se může doba i prodloužit. „Do prázdnin bychom chtěli uvést plný počet koloběžek, případně najmeme na servis další brigádníky,“ byl v plánech opatrnější Hofr.

Na zabití

Novinku si užívají obyvatelé Znojma od předloňského podzimu. Na elektrokoloběžkách mohou zájemci brázdit ulice Znojma ve vyhrazených zónách od Sedlešovic přes centrum až po Přímětice. Je mohou maximální rychlostí pětadvacet kilometrů v hodině. V památkové rezervaci ale systém nedovolí víc, než patnáctikilometrovou rychlost.

Na jedno nabití ujedou pětačtyřicet kilometrů. Stanoviště mají například na nádraží, Horním náměstí, náměstí Svobody, u lázní na parkovišti i u restaurací. Celkem na osmi místech ve Znojmě. Ještě v loni plánoval provozovatel jejich počty navýšit až na sedmdesát kusů, zvažoval i rozšíření dojezdu do Dobšic. „Zatím je vše při starém, vzhledem k situaci s častým servisem jsme žádné další rozšíření neuskutečnili,“ poznamenal Dobiáš. Za minutu jízdy zaplatí uživatelé pět korun, přičemž minimální částka je dvacet korun.

Ekologické a komukoliv dostupné vozítko ale způsobuje u některých obyvatel Znojma i nelibost. „Nechávají koloběžky ležet uprostřed chodníku, někdy je to na zabití,“ zlobil se muž, který se v centru města představil pouze jako Josef.

I další obyvatelé poukazují především na skupinky neukázněných teenagerů. „Nedivím se, že jsou rozbité, když vidím, co s nimi dělají. Občas mě to připadá, že se je snaží zničit úmyslně. Říct jim něco nebo napomenout je si netroufnu ani náhodou,“ krčila rameny žena. Své jméno si z uvedených důvodů nepřála zveřejnit.

Provozovatel zvažuje možnosti, jak ničení koloběžek zabránit. „Máme nějaký plán, jak to řešit, z taktických důvodů ho ale zatím zveřejňovat nechceme,“ naznačil Jiří Hofr.

Elektrokoloběžky ve Znojmě

* V provozu jsou od září 2021, vozový park čítá 22 elektrokoloběžek
* Jezdí ve vyhrazených zónách od Sedlešovic, přes centrum až po Přímětice
* Maximální rychlostí 25 km/h, v památkové rezervaci 15 km/h
* Na jedno nabití ujedou 45 kilometrů
* Půjčit si je mohou osoby nad 18 let
* Za minutu jízdy zaplatí 5 korun, minimální částka je 20 korun
* V nedovolených zónách koloběžce vypne motor
* V případě nevrácení na místo běží dál půjčovné do doby nápravy