„Vidina snadného a často bezpracného výdělku přiměla řadu podnikavců k obcházení pravidel zákonného podnikání. Nejčastěji se jedná o takzvané „nájezdové" firmy, u kterých si majitel živnostenského listu na řemeslnou živnost najímá několik osob bez oprávnění ke kominické činnosti a bez nezbytných odborných znalostí. Ti pak objíždějí města a vesnice a nabízejí někdy i se svolením místních samospráv kominické služby," upozornil prezident společenstva Emil Morávek.

Jak dodal, čištění provádějí tito lidé často neodborně, amatérsky a bez znalosti technologických předpisů. „To ve svém důsledku může znamenat riziko jak pro zdraví, tak pro majetek občanů," varoval Morávek.

S podivnými kominíky se nedávno setkali například ve Vranově nad Dyjí. „Přijeli tam lidé, kteří se za kominíky vydávali. Viděl jsem jejich zprávu, která vůbec neměla nezbytné náležitosti. Kvůli postupu při práci se majitel objektu nakonec obrátil na policii. Mělo tam snad padnout i trestní oznámení," řekl revizní technik spalinových cest Petr Schuska.

Jak dodal, dokument o provedené kontrole a údržbě komínu, který nájezdní kominíci lidem vydávají, pak nemá žádnou cenu. „Když se pak něco stane, je to velký průšvih. Lidé navíc zbytečně vyhodí za tyto také služby peníze," konstatoval Schuska.

Policie vranovský případ prověřovala. „Nakonec jsme dospěli k závěru, že nešlo o protiprávní jednání. Ve Vranově nad Dyjí nešlo o podvodníky, ale skutečné kominíky," sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová.

Starostu Vranova Lubomíra Vedru informace o možném podvodníkovi zaskočila. „To slyším poprvé. Pokud vím, pohyboval se tady kominík, ale ten byl od známé firmy. Kominíci k nám chodí už roky stále stejní, takže by potíže být neměly," reagoval Vedra.

Přespolní kominíci se objevili také například v Hlubokých Mašůvkách. „Byli tu nějací zástupci kominické firmy a chtěli, abychom rozhlasem vyhlásili, že nabízí své služby. My jsme však v tu chvíli měli rozbitý obecní rozhlas. Takže jen naházeli do schránek nějaké letáky. O případných potížích ale nic nevím," řekl tamní starosta Jiří Malec.

Zástupce kominické a kamnářské firmy Pavel Buršík tvrdí, že falešní kominíci mohou těm pravým naopak mnohdy pomoci. „Lidé si udělají špatnou zkušenost a pak už budou volat jen profesionály," nadhodil Buršík.

Dodal, že problémy s rádoby kominíky jsou dlouhodobé. „Minulý měsíc proběhli snad každou vesnicí na Znojemsku. Mně osobně cenově nijak nekonkurují, ale někomu mohou ceny kazit. Osobně bych si domů nevzal řemeslníka z východních Čech, ale někoho známého nebo doporučeného třeba sousedem," dodal Buršík.

Podle revizního technika by si lidé měli domů zvát jen renomované a prověřené kominíky. „Je dobré se poptat na obci nebo sousedů po nějakém solidním kominíkovi a také na to, za kolik a co je schopen provést," nastínil Schuska.

Odborníci radí, že majitelé domů by si měli alespoň jednou ročně nechat odborně zkontrolovat topná tělesa a komíny. Nejlépe před topnou sezonou.