VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komise schválila výstavbu další části obchvatu Znojma. Postaví se příští rok

Znojmo – Už v polovině příštího roku by se měla začít stavět další část obchvatu Znojma. Stavbu druhé části schválila ve čtvrtek Centrální komise ministerstva dopravy. Jedná se o úsek mezi již postavenou částí obchvatu a silnicí ze Znojma směrem na Jihlavu.

27.11.2014 10 AKTUALIZOVÁNO 28.11.2014
SDÍLEJ:

Obchvat Znojma.Foto: Archiv Davida Molíka

O důležitém úřednickém kroku informoval mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. „Centrální komise schválila výstavbu další části obchvatu Znojma v trase podporované městem a zakotvené v územním plánu. Stavba Znojmo – obchvat II by měla být zahájena v polovině příštího roku a dokončena do čtyř let. Její celkové náklady jsou odhadovány na 571 milionů korun," uvedl Neřold.

Podle mluvčího již má Ředitelství silnic a dálnic na stavbu tři a půl kilometru dlouhé části obchvatu stavební povolení. „Následovat bude výběrové řízení na zhotovitele stavby," nastínil mluvčí ministerstva dopravy.

Stavba s označením I/38 Znojmo – obchvat II je dalším důležitým dílem obchvatu, který má odvést tranzitní dopravu mimo centrum Znojma a zajistit plynulý provoz na spojnici Jihlava – Znojmo – státní hranice s Rakouskem. „Záměr projektu počítá s výstavbou druhého úseku přeložky silnice číslo I/38 severně od Znojma jako dvoupruhové komunikace o šířce jedenáct a půl metru. Stavba naváže na první část obchvatu vybudováním mimoúrovňové křižovatky Znojmo – Únanovská, dále mimoúrovňově kříží silnici druhé třídy číslo 361 a končí připojením na stávající silnici číslo I/38 severně od města," upřesnil Neřold.

V nejbližší době chtějí úředníci získat i chybějící územní rozhodnutí na úsek, který by propojil konec již hotové části obchvatu s ulicí Suchohrdelskou. „Tím se naváže na přerušenou přípravu, která se musela zastavit v souvislosti se zrušením předchozího územního rozhodnutí soudem. Cílem ministerstva dopravy je vytvořit zhruba do čtyř let ucelený úsek silnice číslo I/38 od kasárenské křižovatky po Suchohrdelskou, který by ulevil obyvatelům Znojma od tranzitní dopravy," sdělil Neřold.

O pokračování výstavby obchvatu Znojma nedávno informoval také starosta Znojma Vlastimil Gabrhel. „Je pozitivní, že výstavba další etapy obchvatu začne příští rok a hotova bude v roce 2018. Celý obchvat včetně napojení na rakouské hranice přes Hatě by měl být hotov v roce 2022," řekl již dříve Gabrhel.

V současnosti projíždí průtahem města až pětadvacet tisíc aut denně. Stále nefunkční obchvat tíží nejen Znojmo, ale také sousedící obce. Nedalekými Kuchařovicemi a Suchohrdly totiž kvůli absenci obchvatu projíždí rovněž tisíce aut denně.

K dostavbě celého obchvatu jsou tam stále skeptičtější. „Už v roce 1994 jsme se s prvním porevolučním starostou Znojma bavili o tom, od kdy by mohl obchvat fungovat. On odhadoval, že do pěti osmi let. Já jsem mu připomněl, že znojemská nemocnice byla naplánovaná v místě, kde stojí, už v roce 1946. Postavena byla ale až v roce 1974," glosoval obchvat starosta Kuchařovic Lubomír Mlejnek.

Podle projektu má obchvat vedoucí po silnici E59 z Prahy měřit jedenáct kilometrů a má odvést až 10 tisíc aut denně z centra na východ od města. Zatím dělníci postavili 15 procent plánované silnice. Dostavba znojemského obchvatu byla nicméně již zařazena do plánů rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury.

Komise ministerstva kromě dalších staveb schválila také záměr projektu obchvatu Lechovic na silnici číslo I/53. „Stavba v celkové hodnotě 886 milionů korun by měla začít v polovině příštího roku, odhadovaný termín dokončení je v roce 2018. Stávající silnice I/53 mezi Znojmem a Pohořelicemi je vedena přes Lechovice, kterou citelně zatěžuje nákladní doprava," sdělil mluvčí ministerstva Neřold. Obchvat této vesnice by tedy měl odstranit problematický a přetížený průtah obcí na důležitém dopravním tahu mezi Znojmem a Brnem.

Autor: Dalibor Krutiš

27.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:
Radek Holomčík.

Nová vláda bude průšvih, nebo velký průšvih, říká Pirát Radek Holomčík

Ilustrační foto.

Volby 2017: ANO na jižní Moravě ovládlo všechna okresní města

Novorozená miminka Znojemska 42. týdne 2017

Znojmo – Novorozená miminka 42. týdne roku 2017. Celá redakce přeje novorozeným miminkům vše nejlepší do začínajícího života.

Kominíci na roztrhání. Lidé čekají i měsíce na kontrolu

Jižní Morava – Topná sezona začala letos už v půlce září. Lidé řeší kontroly a čištění komínů na poslední chvíli. Kominíci mají plné kalendáře dlouho dopředu.

SLEDUJEME ON-LINE

ANO je vítězem voleb. Do Sněmovny pronikli STAN, TOP 09 přežila klinickou smrt

Jižní Morava /VOLEBNÍ ONLINE/ – Volby do Poslanecké sněmovny ovládlo, stejně jako celostátně, i v Jihomoravském kraji hnutí ANO. Po sečtení všech hlasů získalo více než sedmadvacet procent hlasů. Druhá je ODS, třetí SPD Tomia Okamury. V letošních parlamentních volbách odvolilo 61,6 procent Jihomoravanů.

Fulghum představí ve Znojmě svou novou knihu. Diváky čeká i vystoupení

Znojmo – Po půldruhém roce zavítá v sobotu večer do Znojma populární americký spisovatel Robert Fulghum. V projektu scénických čtení Listování představí svou novou knihu Opravář osudů. Návštěvníci uvidí také představení podle jeho knihy s názvem Co jsem to proboha udělal.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení