Potřetí za sebou vyhráli ve Znojmě volby sociální demokraté. Svůj hlas jim dalo téměř pětadvacet procent voličů. Druhé v pořadí je ANO 2011 s devatenácti procenty, třetí příčku obsadili kandidáti sdružení Pro Znojmo s téměř 14 procenty hlasů. V zastupitelstvu zasednou také čtvrtí občanští demokraté, komunisté a lidovci. Přes pětiprocentní hranici potřebnou k získání mandátu se dostalo také SPD a Piráti.

Starosta Znojma Jan Grois je rád za účast voličů. „Chci poděkovat všem a především těm, kteří dali hlas ČSSD. Pro nás je to vzkaz, že máme pokračovat v projektech, které jsme začali, a my chceme pracovat co nejlépe,“ uvedl Grois s tím, že o víkendu budou vítězové odpočívat.

„Povolební vyjednávání očekávám až příští týden,“ dodal kolem deváté hodiny večerní, kdy ke stoprocentnímu sečtení všech hlasů chyběla asi dvě procenta, starosta Znojma.

Sčítání volebních lístků.
Komunální a senátní volby 2018 skončily. Podívejte se na online zpravodajství

Spokojenost s výsledkem voleb se už mísila se skepsí nad postupem prvních vyjednávání v hodnocení lídra kandidátky Pro Znojmo. „Máme velkou radost z podpory, kterou nám lidé vyjádřili čtrnácti procenty hlasů a pěti mandáty v zastupitelstvu. Věřili jsme si, ale třetí místo jsme přece jen neočekávali. Zdá se ale, že na koalici, kterou jsme si představovali, a která by nám vyhovovala, to nemusí stačit. Chtěli jsme vést jednání jako jeden blok s lidovci a piráty, nyní ale záleží na tom, jak dopadnou jednání mezi lidovci a sociálními demokraty, která právě běží a také na tom, jaký bude postoj hnutí ANO,“ řekl kolem půl deváté večer lídr kandidátky Lukáš David.

Určitá jednání ještě v sobotu večer potvrdil lídr kandidátky křesťanských demokratů Pavel Jajtner, který zároveň neskrýval skepsi nad výsledkem hlasování pro KDU-ČSL ve Znojmě. „Pro nás je to zklamání. Očekávali jsme výsledek nejméně na úrovni r roku 2014, kdy jsme měli přes 8,5 procenta. Povolební vyjednávání očekávám ještě v sobotu večer. Je třeba jednat a dohodnout se na budoucím uspořádání. Dohoda může být velmi rychlá nebo může jednání pokračovat příští týden,“ konstatoval Jajtner.

Aktuální zpravodajství z celého volebního víkendu vám přináší početný tým Deníku Rovnost. Podívejte se na jeho členy:

Moravský Krumlov čekají, jako obvykle, složitá povolební vyjednávání. Ve volbách ve městě zvítězilo ANO 2011 následováno v poměrně těsném závěsu TOP 09. Pak propast a až s téměř desetiprocentní ztrátou na TOPku jsou lidovci. „Voliči nám svojí důvěrou dali najevo, že chtějí, aby město šlo jiným směrem než dosud. Prostě chtěli změnu. Úspěch ANO v Krumlově je úspěchem celého týmu, který voliče přesvědčil, že ve městě bude lépe,“ řekl lídr kandidátky ANO Bořivoj Ziegler. Vyjednávání o koalici očekává v nejbližších hodinách.

Gratulace vítězům posílá starosta Krumlova Tomáš Třetina. „Blahopřeji vítězům. Z výsledku TOPky jsem trochu zklamaný. Ale můj táta vždycky říkal dvě věci: neseď na dvou židlích a dělej poctivou práci, která se vždy vyplatí. Situace je taková, že ANO vyhrálo volby a mně dali voliči nejvíce preferenčních hlasů. Vyjednávání budou složitá,“ svěřil se první muž Krumlova Tomáš Třetina.

Nejlepší volební zpravodajství z vašeho okresu, kompletní výsledky všech obcí, vizitky zastupitelů okresního města, analýzy možných koalic. To vše nejpodrobněji a nejkvalitněji v pondělním vydání Deníku Rovnost.

Zásadní změny na radnici nastanou v Miroslavi. Volby vyhrálo zcela nové sdružení Živá Miroslav Elišky Nohavicové. Sdružení bude mít šest mandátů z patnáctičlenného zastupitelstva. Radost nad volebním vítězstvím neskrývala v sobotu večer jednička vítězné kandidátky. „Máme velkou radost hlavně proto, že jsme úplně nový subjekt na politické scéně. Je to však zároveň velký závazek,“ řekla Deníku Nohavicová. Předvolební boj ve městě označila jako férový.

Kdy začne předvolební vyjednávání o sestavení koalice? „Nejdříve budeme slavit. Pak se ukáže, ale myslím, že vyjednávání začnou brzy,“ dodala vítězka voleb a kandidátka na starostku Miroslavi.