Dopravní kolaps pociťují zejména obyvatelé Kuchařovic. Vesnicí totiž projedou sta tisíce osobních aut i kamionů za měsíc. „Je to pořád stejné, ale lidé si už zřejmě zvykli. Nejhorší je to mezi třetí a čtvrtou hodinou odpolední. Fronty aut často místní nenechají ani přejít silnici," popsala místostarostka Kuchařovic Marcela Mašejová s tím, že nyní žádají finanční pomoc z kraje. „Měla by vykompenzovat stav, že přes obec jezdí veškerá doprava, která se jinak táhla přes Znojmo. Jaká částka to nakonec bude, není zatím jasné," podotkla Mašejová.

Krajští úředníci nedokázali zatím jasně odpovědět, zda a jakou kompenzaci vesnice sužovaná hustou dopravou dostane. „Vše řeší individuální dotace, která má kompenzovat případné škody," podotkla mluvčí krajského úřadu Eliška Holešinská Windová.

Jak doplnila, případné škody jdou k tíži žadatele o uzavírku, což může být nejen kraj, ale i stát, obec, firma či fyzická osoba. „Zatím však žádnou takovou žádost Kuchařovic o kompenzaci neevidujeme," doplnila mluvčí kraje.

Vrásky na čele Kuchařovickým dělá další objížďka, která zcela odřízne část vesnice. „Dozvěděli jsme se, že silničáři chtějí zavřít silnici od nové nemocnice ke kruhovému objezdu. Lidé budou jezdit zřejmě přes Přímětice," uvažovala kuchařovická místostarostka. Jak dodala, řada místních lidí objíždí nyní celé Znojmo, aby se vůbec dostala domů.

Podle šéfa znojemských silničářů Zdeňka Komůrky jde však patrně o nedorozumění. "Opravovat povrch silnice budeme od nemocnice ke křižovatce na Přímětické, tedy kolem lesíka a židovského hřbitova," upřesnil Komůrka.

Zavřená je také kuchařovická silnice směrem na serpentiny ke Znojmu. Podle vedení obce byly práce plánované deset let a až nyní na ně dostali dotaci.

Komplikace a nepohodlí by ale měly brzy skončit. „Opravy mostů v Rooseveltově ulici běží podle plánu a měly by skončit 24. listopadu. Do konce příštího měsíce také skončí práce na opravách silnice třetí třídy v Kuchařovicích," vysvětlil Zdeněk Komůrka s tím, že skutečně zavřou silnici u nové nemocnice, kde nyní vede objízdná trasa z Kuchařovic do Znojma. „Je nutné opravit povrch, ale uzavírka bude trvat skutečně jen několik dní," dodal Komůrka.

Opravy mostů ve Znojmě začaly koncem března a doprava ve městě zhoustla. Na hlavním tahu se tvoří kolony, které se posunují velmi zvolna. Křižovatky řídí ve špičkách dopravní policisté a město přeladilo semafory tak, aby řidiči z Pražské až na Mariánské náměstí jeli na „zelené vlně." Řidiči ale rychlejší průjezd městem pocítí až po té, co skončí opravy mostů.