Klepání a zvonění nejrůznějších prodejců na dveře domů se rozhodli nově omezit v Miroslavi a Chvalovicích. Od podzimu platí zákaz podomního prodeje ve Višňové, upozornění na nekalé praktiky energetických firem zveřejnili nedávno na webu Hrušovan nad Jevišovkou. Prodejci přitvrzují ve svých lžích a vydávají se dokonce za pracovníky E.ONU. Naprostý zákaz podomního prodeje je podle zástupů obcí zřejmě jediná ochrana.

„Od prvního dubna začne platit v Miroslavi tržní řád, který podomní prodej zakazuje. K rozhodnutí nás vedly špatné zkušenosti s prodejci energií, kteří především s důchodci jednali nevybíravým způsobem. Důvěřiví a méně ostražití starší lidé pak podepsali pod velkým tlakem zdánlivě výhodnou smlouvu. Novým tržním řádem chceme podobným problémům předcházet," vysvětlil místostarosta Miroslavi Roman Volf.

Osvětou mezi důchodci se snaží Miroslavští zvýšit jejich ostražitost. „Je to těžké, vyrůstali v jiné době. Účastním se nejrůznějších besed, například v domě s pečovatelskou službou a snažím se tamní obyvatele přesvědčit o tom, aby podobným lidem neotvírali. Pochopitelně, ne všichni prodejci nebo obchodní zástupci jednají podvodným způsobem. Korektní ale doplácí na své nepoctivé protějšky. Obávám se ale toho, že omezením podomního prodeje se na nás obchodníci sesypou telefonickou či e-mailovou formou. Což je také velmi nepříjemné obtěžování," obával se Volf.

Naprostý zákaz podomního prodeje vyslovili na svém posledním zasedání chvalovičtí zastupitelé. „Stalo se tak na doporučení a přání spousty místních lidí. Měli s prodejci špatnou zkušenost," podotkl chvalovický starosta Zdeněk Karpinski.

S podobným zákazem přišli již na podzim loňského roku ve Višňové. Důvodem byla ochrana místních lidí před distributory energií. Městys dříve trpěl nájezdy obchodníků a podvodníků, kteří se rozeběhli po domácnostech. Slova prvního muže radnice potvrdila před časem jedna z obyvatelek městyse Drahomíra Mairingerová. „Rozhodně nás tihle obchodníci obtěžovali. „Chodili snad každý týden s nabídkami na levnější energii, mobilní telefony nebo prodej čehokoliv," svěřila se Mairingerová.

Prodejci zákaz, který platí ve Višňové necelého půl roku, respektují. „Od nabídek energetických a telefonních společností už mají naši lidé klid. Jasná pravidla jsme museli nedávno stanovit, když městys navštívila nová parta kominíků a nabízela své služby. Svou práci mohli pochopitelně lidem nabídnout, ale vkusně, bez vnucování," podotkl starosta Višňové Vladimír Korek.

Od pátku upozorňuje web Hrušovan nad Jevišovkou na zdánlivě výhodné smlouvy energetických firem. „Výřečnost většiny prodejců je velká. Lži a polopravdy lidé ve spěchu tak snadno neprokouknou. Každou smlouvu si zkonzultujte s někým, kdo vám poradí," varují zástupci města Hrušovanské.

Většina zástupců firem nahlásí svůj pohyb po městě na tamním úřadě. „Bohužel, potom přesvědčují důvěřivé lidi, že jejich nabídky se dějí na doporučení radnice. Zatím jsme podomní prodej nezakázali, ale zvážím, jestli na nejbližší radě nepodám podobný návrh," uvažoval místostarosta Jan Šedivý.

Ani obyvatelům Znojma se nekalé praktiky obchodníků nevyhýbají. „Každý týden prochází naším domem někdo, kdo nabízí levnou energii. Ale před časem se u mě zastavil mladík s vizitkou E.ON a požadoval poslední vyúčtování elektřiny. Zdálo se mi to zvláštní, tak jsem kontaktoval přímo E.ON a dozvěděl se, že jejich lidé tímto způsobem nepracují," podělil se o nepříjemnou zkušenost Lubomír Čech ze Znojma.

Trestní oznámení na podobné praktiky ale znojemská policie za poslední dobu neeviduje. „Lidé nám hlásí pohyb podezřelých osob po vsích, ale nic protizákonného jsme nezaznamenali," řekla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.