Až o čtvrtinu méně turistů zavítalo v letošní sezoně na vranovský zámek. Lidi patrně odradila uzavírka městyse při opravách průtahu. Naopak nad nárůstem počtu návštěvníků si mnou ruce na hradě Bítov. Zdvojnásobení otevírací doby přivedlo tisíce turistů i na zříceninu Cornštejn.
Kvůli nižším tržbám nezadá kastelánka vranovského zámku Miroslava Janíčková některé plánované úpravy.

„Návštěvnost klesla o pětadvacet procent. Hodně tomu napomohla uzávěra, která se protáhla i o září. Odřekly nám i zájezdy. Počet hostů mohlo ovlivnit i počasí nebo fakt, že lidé prostě šetří,“ uvedla Janíčková.

Správci zámku plánovali opravy statiky hradeb na Novém Hrádku. „Bohužel, kvůli nižším tržbám nic nebude,“ povzdechla si kastelánka.

Základní každoroční údržba zámek nemine. „Vylepšíme průvodcovské texty, uděláme inventarizaci a všude důkladně uklidíme. Po novém roce se začneme připravovat na novou sezonu, která startuje prvního dubna. Příští rok uspořádáme výstavu orientovanou na děti, na téma hry a povinnosti dětí na zámku a v podzámčí. Dále výstavu obrazů ze současné tvorby nebo tradiční výstavu na nádvoří, která bude zaměřená na přírodu,“ popsala Janíčková. Krásy této památky mohou návštěvníci zhlédnout do konce října.

Úspěšnou sezonu hlásí Bítov. „Návštěvnost byla v letošním roce podstatně lepší než loni. Prohlídkové okruhy navštívilo asi o pět tisíc návštěvníků více. Do konce měsíce očekáváme ještě kolem dvou set turistů,“ vypočítal kastelán hradu Jan Binder.

„Vydělali jsme více peněz, takže jsme si podali do Brna žádost o příspěvek na údržbové práce, které budou, doufám, hotové do konce roku. Dále chceme opravovat hromosvod nebo restaurovat psací stůl, který se nám dochoval po baronu Haasovi,“ sdělil Binder.

Novinkou pro nadcházející sezonu bude i nově vybudované parkoviště s jednotným poplatkem dvacet korun.

Poslední návštěvníky provedli na konci září průvodci zříceninou hradu Cornštejn. Letošní sezona zaznamenala úspěch i díky tomu, že trvala čtyři měsíce. „Proti předešlé sezoně navštívilo letos Cornštejn o tři tisíce dvě stě šestačtyřicet turistů více, což se samozřejmě promítlo i na lepších tržbách,“ vypočítal pracovník propagace Jihomoravského muzea Ivo Žák.

V prostorách Cornštejna se i v zimě bude pracovat. „Připravíme expozici, která obsadí podzemí v novém a starém paláci. Jednou rekonstrukcí zřícenina už prošla a kvůli ní, jsme zdražovali,“ dodala Durajková.

Úspěch v počtu návštěvníků zaznamenali také na zámku v Jevišovicích. „Sezona nám již skončila a musím říct, že proti loňsku navštívilo zámek asi o pět set návštěvníků více, což je skoro o dvacet procent. Myslím si, že je to především díky otevření nových expozic,“ pochválila šéfka oddělení komunikace a marketingu Moravského a zemského muzea Eva Pánková.

Ani jevišovický zámek nemine zkrášlování. „Kromě běžné údržby zpracováváme v současné době investiční záměr na dokončení oprav fasád. Pracujeme na rekonstrukci hradební zdi a vstupní brány. Přes zimu chystáme opravy interiéru, především zakrytého ochozu, který získá osvětlení pro výstavní účely. Nebudou chybět ani nové expozice, zaměřené především na historii a archeologii Jevišovicka. Určitě chceme v příštím roce více využívat opravenou kapli, hlavně pro koncerty,“ doplnila Pánková.

Hluboký propad návštěvnosti zaznamenala v letošním roce expozice Slovanské epopeje na zámku v Moravském Krumlově. „Do poloviny října letošního roku činila návštěvnost expozice kolem patnácti a půl tisíce osob. V loňském roce, jak uvádí Moravský Krumlov, navštívilo zámek něco málo přes padesát devět tisíc lidí,“ konstatovala tisková mluvčí Galerie hlavního města Prahy Michaela Moučková.