Říct důrazné „ne" podomnímu prodeji se rozhodli v těchto dnech představitelé Znojma. Obyvatele města totiž obtěžují distributoři nejrůznějších společností. Tržní řád zakazující podomní prodej vydali nově také v Hrušovanech nad Jevišovkou. Před časem k podobnému opatření přistoupili v Miroslavi, Chvalovicích a Višňové.

Podnět k vydání vyhlášky zakazující podomní prodej podal na posledním zasedání zastupitelstva Květoslav Svoboda. „Mám vlastní zkušenost týkající se obtěžování lidí v místě bydliště podomními prodejci, kteří nabízí různé služby. Stalo se tak nedávno v části města Kolonka, kde bydlím. Rád bych požádal zastupitele o úvahu nad tím, zda by nestálo za to podomní prodej zakázat. Ostatní města regionu už takové opatření učinila," nastínil zastupitel Květoslav Svoboda.

Představitelé města o zákazu podobného způsobu prodeje skutečně uvažují. „Vyhlášku připravujeme již nějakou dobu a dostane se na pořad jednání zastupitelstva," odpověděl starosta Vlastimil Gabrhel.

Někteří prodejci energií získávají své zákazníky podvodnými praktikami. „Každý týden prochází naším domem někdo, kdo nabízí levnou energii. Ale před časem se u mě zastavil mladík s vizitkou E.ON a požadoval poslední vyúčtování elektřiny. Zdálo se mi to zvláštní, tak jsem kontaktoval přímo E.ON a dozvěděl se, že jejich lidé tímto způsobem nepracují," podělil se před časem o nepříjemnou zkušenost Lubomír Čech ze Znojma.

Zástupci E.ONU o podobných způsobech své konkurence vědí. Jediným řešením je podávání podnětů u Energetického regulačního úřadu. „Vyzýváme všechny naše zákazníky, aby podněty podávali také. Doufáme, že čím víc jich bude, tím dřív se dočkáme legislativní změny," nechal se mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Tržní řády zakazující podomní prodej vydávají radnice a obecní úřady po celé zemi. „Pokud se podaří zákazníkům poukázat na klamavé jednání obchodního zástupce, energetická společnost většinou prohlásí, že se jedná o pochybení jednotlivce. V některých případech prodejce přejde do jiné firmy, ale není to řešení. Spotřebitelé potřebují mnohem větší ochranu," uvažoval Vácha.

Nejvíce zranitelní, pokud jde o nájezdy prodejců, bývají zejména důchodci. „Snažíme se zákazníky informovat o tom, co jim hrozí. Ve spolupráci s úřadem Jihomoravského kraje jsme vydali brožuru přibližující praktiky podomního prodeje. Obchodní zástupci většinou slíbí, že dodavatelem zůstane E.ON, ale o tom, že smlouvy se přesouvají k jiné společnosti už pomlčí," popisoval mluvčí E.ONU.

Podomní prodej tržním řádem zakázali nedávno v Hrušovanech nad Jevišovkou. „Chtěli jsme tak bránit naše obyvatele proti neodbytným prodejcům," vysvětlil místostarosta Hrušovan Jan Šedivý.