Téměř šedesátiletý Rostislav Koníček odešel nedávno po více než čtyřiceti letech od Českých drah na sociální program do výsluhy. Teď vede do komunálních voleb ve Znojmě kandidátku nazvanou Znojemští patrioti – Nezávislí demokraté, tedy koalici stran Nezávislých demokratů a Suverenity Jany Bobošíkové.

„Než aby z Českých drah propouštěli mladé, tak jsem si řekl, že půjdu já. Dostal jsem slušné odstupné a teď jsem tedy ve výsluze,“ říká Koníček.
Deset let pracoval na Generálním ředitelství Českých drah, kde měl na starosti strategii rozvoje železnice, dále logistické a přepravní systémy. Zabýval se Národním programem vědy a výzkumu v dopravě, založil Asociaci dopravních inženýrů ČR. Svůj volný čas teď dělí mezi vinaření ve sklepě v Novém Šaldorfě, tenis a vyjížďky na motocyklu.

Pokud vím, v komunálních volbách jste již kandidoval…
Kandidoval jsem dříve za Nezávislé. Letos to budou moje třetí volby, ale prakticky pod stejnou „vlajkou“.

Jste lídrem sdružení Znojemští patrioti – Nezávislí demokraté. Co vás do komunální politiky žene?
Ve Znojmě žiji, mám tu spoustu kamarádů, známých a sousedů. A jak mně, tak i jim toho spousta vadí. Dějí se tu věci, které vlastně ani nikdo nechce, třeba jako nedávná drahá oprava ulice Jana Palacha. Naopak v Oblekovicích, kde jsem dlouho bydlel, nejsou žádné pořádné cesty ani chodníky. Pak si řekněme, že tady se dělá jen pro město, ale nic pro občany!
Úplně schází podpora podnikání. Už před lety skončily velké podniky, jako Lacrum, Fruta, Gala. Jako zemědělský region dnes nejsme soběstační ani v produkci zemědělských výrobků. Lidi přitom nemají práci, nabízí se jim jen obchodní řetězce a prodejní centra.
Léta se mluví o průmyslové zóně, ale to jen v takovém virtuálním světě. Nelíbí se mi ani velkopanské chování nynějšího vedení radnice.
To všechno mi vadí a rád bych to z pozice zastupitele nějakým způsobem ovlivnil.

Můžete představit cíle vašeho sdružení?
Nabídka pracovního trhu tady není kvalitní, je tu málo vysokoškoláků. Chtěli bychom podpořit rozšíření nabídky vzdělání ve Znojmě.
Jde nám samozřejmě i o průhlednost hospodaření města, požadujeme audit hospodaření a nakládání s majetkem. A pravdivě informovat občany o záměrech a dění na radnici.
Podpořit chceme zdravé podnikatelské prostředí, zatím nám připadá, že v této podpoře se hodně tápe. Ale hlavně se držíme pěti P, což jsou právo, práce, pořádek, poctivost a povinnosti.
A jako dopravní odborník bych rád začal pořádně řešit dopravní hnůj, který tady dlouhodobě je. Omlouvám se za ten výraz, ale mně to tak připadá.

Jak byste si konkrétně podporu podnikání představoval?
Nemyslím si, že bychom udělali nějakou obrovskou průmyslovou zónu. Ale právě nabídka cyklostezek, služeb, ubytování, průvodcovských programů, ale i vrácení zemědělské produkce by na Znojemsku mohlo podpořit zvýšení zájmu o cestovní ruch i jiné oblasti podnikání a přitáhlo zájem turistů o naši destinaci.

Tyto věci byste chtěl podporovat formou městských dotací, nebo jak?
Dotace jsou jen jedna forma. Je důležité tyto oblasti vyhledat a popsat, ať už formou studií nebo přímo dotazem a zadáním na nezávislé zájmové a profesní instituce. A ve výsledku zjistit, jak je to tu s pohybem turistů a jak se dá vylepšit. Máme tu Národní park Podyjí, propojit je možno tento útvar s dalšími okolními skvosty, od západu s Vitorazskem, přes vranovskou přehradu, Pálavu, Mušov a Lednici až po Baťův kanál v Hodoníně. Turista by tu u nás pobyl alespoň pět dní.
I v reklamní činnosti bychom chtěli Znojmo více propagovat jak v Česku, tak i v Rakousku a v dalších zemích Evropy, pomůžou k tomu i ochranné známky.

Zmínil jste dopravu. Co byste změnil v této oblasti?
Už před dvanácti lety jsme chtěli prosazovat druhý průtah městem, a to kolem stávající železniční trati směrem na Jihlavu, i to, aby obchvat byl situován do jiné polohy. Dnes se na něm mohlo vesele pracovat. Ale k diskuzi jsme nebyli připuštěni a jak stávající obchvat dopadá, to obyvatelé denně vidí.
Důležité by bylo i převedení nákladů z kamionů na železnici, abychom tranzitující nákladní auta nemuseli do města pouštět. Ale to je problém celostátního systému.
Znojmo samo by pak potřebovalo vyřešit záchytná parkoviště v kombinaci s městskou hromadnou dopravou, nebo třeba podzemním parkováním uprostřed města.

A toto všechno pěkně propojit.
Ono je hezké udělat autobusové nádraží, tedy vlastně dvě autobusová nádraží. Ale bez navázání na další oblasti je to málo a zatím to vypadá na předvolební trik. A že máme novou vlakovou zastávku, o tom se mezi lidmi skoro neví.

Jak se díváte na to, že město převezme Loucký klášter?
My jsme už před dvanácti lety navrhovali předělat Loucký klášter na správní centrum celé jižní Moravy. Část by byla správním centrem pro znojemskou oblast, tedy stavební úřady, pracovní úřad, finanční úřad a tak. Část by byla ubytovna a hotel. Kromě toho by tam mohly být ústavy, instituce a podobně. Nabídka by mohla vést i směrem k organizaci UNESCO.

Velkoryse jsme uvažovali, že by se v okolí vybudovala golfová hřiště a tenisové kurty, aby nabídka byla kompletní.
A když se nakonec nebude stavět Kaplického knihovna v Praze, tak by se Státní knihovna mohla přesunout do Louckého kláštera. Stejně spousta zde uložených tisků byla do Prahy převezena právě odsud, takže by se sem jenom vrátily.
A pro všechny ty úředníky, pracovníky i badatele a návštěvníky by byla připravena propojená nabídka dalších aktivit ve Znojmě, včetně třeba krytého bazénu, turistiky, prohlídek pamětihodností…

Pokud byste ve volbách výrazněji uspěli a mohli zasahovat do personálního obsazení vedoucích postů na odborech. Chtěli byste něco měnit?
Jednoznačně nám chybí odborníci na dopravním odboru. Tam není nikdo. Personální otázka ale není na pořadu dne.
Na druhou stranu je teď na radnici mezi úředníky stísněná atmosféra, a to také není dobře.

Předvolebním tématem je prodej obecních bytů. Jakou formu by chtělo prosazovat vaše sdružení?
Byty bychom jednoznačně prodávali přímo nájemníkům nebo bytovým družstvům vytvořených nájemníky, a to za cenu odvozenou od úředního odhadu. Počítám tedy tak tři sta tisíc až pět set tisíc korun za třípokojový byt. K tomu by jim ale město mělo nabídnout nějakou půjčku nebo splátkový kalendář.

Je mezi stranami nebo kandidáty někdo, s kým byste v žádném případě do koalice nešel?
Nikdo takový tam není, dokonce ani Nezveda by mi nevadil, jen jestli bychom mu nevadili my. Musel by se každopádně chovat skromněji!

Ve vašem sdružení je řada bývalých členů Dělnické strany. Proč?
Oni dnes nejsou členy nové Dělnické strany sociální spravedlnosti. Rád bych ale připomněl, že původní Dělnická strana byla sice zakázaná, ale její témata tady najednou vytahuje řada jiných stran, a to nejen u nás, ale i v jiných státech Evropy.
Naši kandidáti jsou rozumní lidé, se kterými se dá normálně mluvit. Nikomu neublížili, nikoho nezabili, jen ostřeji nesouhlasili s nynější politickou garniturou. Jsem rád, že jsem ty kluky přesvědčil, aby tady nechodili v uniformách, nevykřikovali na mítincích a nemávali prapory. Ale aby si naopak stoupli do šiku s námi a ukázali, co v nich skutečně je a jak můžou pomoci. Stálo to dost času a vzájemných diskusí, některé názory byly rozdílné, ale na řadě z nich jsme se nakonec shodli.

Z vaší kandidátky jen pár dní po registraci odstoupil Jindřich Kurdějovský. Proč?
Důvod neznám. Je ale fakt, že zatímco s ostatními se dá diskutovat, tak s ním a s panem Pikolou ne. Oni jsou tak kovaní, že ve všech vidí nepřátele.

Do letošních voleb jde ve Znojmě čtrnáct uskupení. Jak hodnotíte šance toho vašeho?
Myslím si, že postoupíme. Nejsme zatížení minulostí, kampaň chceme zahájit až na konci září.