Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kopalův pomník zůstane bez ozdob

Znojmo – Místo na Kopalův pomník do znojemského muzea míří loni vyrobené bronzové nápisy a ornamenty. Nasvědčuje tomu rozhodnutí znojemských radních z jejich posledního sezení. Politici tvrdí, že stále zvažují více variant. Památkáři ale mluví o zmařené šanci a politickém taktizování.

7.6.2011 23
SDÍLEJ:

Nová podoba Komenského náměstí.Foto: DENÍK/Martin Moštěk

„Rada města ukládá odboru rozvoje připravit podklady pro předání vyrobených bronzových atributů určených pro Kopalův pomník Jihomoravskému muzeu ve Znojmě,“ odhlasovali nynější radní.

Opozičního zastupitele a bývalého radního za ODS Jiřího Kacetla postoj rady roztrpčil.
„Odbor rozvoje se mě už ptal na informace k usnesení zastupitelstva z roku 1923. Odkázal jsem je, aby si vše potřebné zjistili v archivu. Nechtěl jsem se totiž podílet na rozhodnutí, se kterým bytostně nesouhlasím,“ uvedl Kacetl, který o Karlu Kopalovi a historii jeho pomníku uveřejnil studii v ročence znojemského archivu.

Ve třiadvacátém roce tehdejší zastupitelstvo rozhodlo, že bronzové atributy sejme, nápisy o plukovníku Kopalovi odtesá a památník přetvoří v oslavu vzniku republiky a poctu legiím. Sochu bohyně vítězství na vrcholu pomníku doboví radikálové označovali za habsburského anděla a požadovali ji nahradit českým lvem. Návrh nakonec neprošel kvůli penězům.
„Domluva je taková, že definitivní slovo teprve padne,“ sdělil mluvčí znojemské městské rady Pavel Jajtner.

Místostarosta Pavel Balík ovšem naznačil, že většinové mínění v radě se kloní právě k předání písem a ozdob muzeu. „Mám velký respekt k tomu, že naši předkové ve dvacátých letech rozhodli, že původní výzdobu pomníku sejmou a předají muzeu. Měli k tomu tehdy jistě velmi objektivní důvody. Dnes je sice jiná doba a já mám s našimi rakouskými sousedy velmi dobré vztahy. Mám nicméně za to, že rozhodnutí tehdejšího zastupitelstva bychom měli ctít. Už proto, že je nikdy nikdo nezrušil,“ argumentoval Balík, držitel dvou rakouských vyznamenání za mezinárodní spolupráci.

#nahled|https://g.denik.cz/69/f1/kopaluv_pamatnik_komenskeho_znojmo_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/69/f1/kopaluv_pamatnik_komenskeho_znojmo.jpg|Dobová podoba Kopalova pomníku ve Znojmě.#

Obnova pomníku do původní podoby byla součástí rekonstrukce Komenského náměstí schválené radou a zastupitelstvem v minulém období. Za bronzové nápisy a ornamenty město zaplatilo zhruba půl milionu korun.

Zastupitel Kacetl se posledním vývojem nehodlá smířit. „V celé záležitosti je velmi mnoho právních nejasnost. Nejsem si jist, zda je radní mají domyšlené. Osobně bych zmaření obnovy pomníku považoval za velké šlápnutí vedle,“ uvažoval Kacetl.

Nad posledním vývojem vyjádřil zklamání i náměstek ředitele brněnského pracoviště Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha.
„Je to přinejmenším ztracená šance. Koncepce obnovy památníku byla dobrá a celistvá. Nynější kompromisy lze vykládat jen politicky. Památkový ani historický důvod určitě nemají. Spíše jde o jakési taktizování na radnici,“ uvedl Vácha.

Autor: Martin Moštěk

7.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 23
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení