Postavit fotovoltaickou elektrárnu chce blížkovické zemědělské družstvo. Vytváří proto novou společnost. Vedení městyse žádá za souhlas se stavbou sto tisíc korun ročně za megawattu vyrobené elektřiny. Peníze chce použít na kulturu. Při jednání o projektu se na blížkovické radnici objevil také známý kontroverzní podnikatel Dalibor Kopp.

Starostka Blížkovic koncem minulého týdne jednala s představiteli družstva. Zastupitelé totiž na svém posledním jednání odsouhlasili podmínku, že městys vydá souhlasné stanovisko se stavbou v případě, když společnost, která bude elektrárnu provozovat, odešle ročně do obecní kasy částku sto tisíc korun za jednu megawattu vyrobené elektřiny.

„V pátek jsem vydala souhlas městyse se stavbou fotovoltaiky v katastru Blížkovic. Se společností AG–SUN jsme se dohodli na částce, kterou chceme použít na sportovní a kulturní akce,“ potvrdila starostka Blížkovic Šárka Ježková.

Společnost AG–SUN zatím není zapsána v obchodním rejstříku. Podle starostky však představitelé družstva, kterému má společnost AG–SUN stoprocentně patřit, už mají o zápis požádáno. „Podle mých informací by společnost měla být zapsána v rejstříku v nejbližších dnech,“ upřesnila Ježková.
Záměr postavit elektrárnu, která by měla vyrůst na soukromém pozemku v Blížkovicích, potvrdili představitelé místního zemědělského podniku.

„Jde o lukrativní obchodní činnost, která nám má kompenzovat naše ztráty ve výrobě vepřového masa, proto bychom chtěli postavit elektrárnu,“ sdělil jednatel družstva Cyril Říha. Suma, kterou chce městys za souhlas, se mu zdá vysoká. „Zatím vůbec neznáme ekonomiku provozu a už je zájem o porcování medvěda, běhajícího po lese,“ zlobil se Říha.

Ekonom podniku také potvrdil určitou spolupráci s podnikatelem Daliborem Koppem, který se dostal do povědomí lidí především kvůli spornému obchodu se zbraněmi. „Pan Kopp chce pro nás vyřídit stavební povolení. Iniciativa ke spolupráci vzešla z jeho strany,“ doplnil Říha.

Skutečnost, že se na projektu stavby elektrárny podílí, potvrdil také Dalibor Kopp. „Obci jsem nic nenabídl. Jen jsem byl přítomný jednání zastupitelstva, protože o fotovoltaice něco vím. To je důvod, proč spolupracuji s agrodružstvem a navíc jsme s ekonomem družstva z jedné vesnice, a dobře se známe,“ uvedl Kopp. Dodal, že se na stavbě podobné elektrárny podílel například v Asii.

Sluneční elektrárna by se u Blížkovic měla, podle plánů družstva, rozprostírat na ploše větší než sedm hektarů. Představitelé družstva by rádi začali stavět už letos.

„Jde o obnovitelné zdroje a my nejsme ani proti větrným elektrárnám, ani proti fotovoltaice. Pokud občané mají ve svém katastru elektrárnu strpět, měli by z toho mít i nějaký užitek. Proto náš požadavek,“ uzavřela Ježková.