Máme sice nový vodovod a kanalizaci za velké peníze, voda z kohoutku se však nedá pít. Je v ní příliš dusičnanů. S takovými slovy se na redakci Znojemského deníku Rovnost obrátila jedna z obyvatelek Korolup na Vranovsku.

Žena popisuje významnou stavbu, která má zkvalitnit život lidí v malé vesnici. Na nový vodovod se těšili patrně všichni obyvatelé vesnice. „Korolupy provedly největší investiční akci ve svých novodobých dějinách. Projekt vodovodu a kanalizace stál něco kolem osmašedesáti milionů korun. Starosta vyzval obyvatele, aby se ve vlastní režii k řadovému vodovodu napojovali. Laboratorní zkoušky však prokázaly nadměrný výskyt dusičnanů a voda z vodovodu tedy nepoteče, dokud hodnota dusičnanů neklesne. Jak dlouho? Na obecním webu byste ale informaci k realizovanému projektu hledali marně," uvedla v mailu zaslaném redakci deníku Lenka Lyalikoff.

Starosta Korolup Luboš Kyprý tvrdí, že vše je trochu jinak. „V první řadě nutno říci, že se jedná o zkušební provoz vodovodu. Spustili jsme jej po schválení hygienickým ústavem s podmínkou, že do konce srpna budeme mít technologii pro kontrolu dusičnanů. Ta se bude montovat tento týden. Předpokládám, že v průběhu jednoho měsíce by voda měla být upravena v takovém stavu, aby ji obyvatelé mohli bez obav pít a používat. Obec to nebude stát nic, techniku zaplatí stát," reagoval starosta Kyprý.

Jak dodal, výstavba kanalizace a vodovodu byla nakonec o něco levnější. „Díky dotacím se nám obojí podařilo udělat za asi čtyřiašedesát milionů korun," upřesnil Kyprý.

Proti původním plánům, že si lidé budou muset přípojky sami zaplatit, dopadne věc připojení pro obyvatele Korolup také jinak. „Původně jsme měli informaci, že přípojky budou stát tři a půl tisíce, nyní je to tak, že lidem přípojky hradí obec. Nemusí za ně platit nic," dodal Kyprý.

S dusičnany mají obyvatelé vesnice v západním cípu Znojemska špatné zkušenosti. „Až dosud jsme používali vodu ze studny, ale i tam dusičnany máme. Proto jsme až dosud k pití používali vodu balenou. Zásadní problém s tím jako chalupáři nemáme, ale budeme samozřejmě rádi, když budeme mít kvalitní vodu z obecního vodovodu," konstatoval Miloš Čada. (dak)