Starosta Jan Grois označil zavedená opatření za preventivní. „Z preventivních důvodů uzavíráme s okamžitou platností všechna sportoviště, knihovnu či turistické atrakce ve správě města. Od pondělí 16. března pak uzavřeme i všechny mateřské školy,“ sdělil starosta.

Jak dodal, ve školkách už nyní chybí pětina dětí, které rodiče nechávají doma. „Rodiče je většinou cíleně nechali z preventivních důvodů doma. Vzhledem k tomu, že školky mají ve třídě v průměru šestadvacet dětí a v jedné školce sto sedmdesát dětí, není podle našeho názoru rozdíl mezi zavřením školy a školy. Ověřovali jsme také, zda opatření typu ošetřování člena rodiny, která zavedla vláda u uzavření škol, bude platit i v případě, že dojde k uzavření mateřských škol na základě rozhodnutí města a ne vlády,“ dodal starosta.

S okamžitou platností radnice také od čtvrtka uzavřela městkou knihovnu, všechna městská sportoviště pro kluby i veřejnost. Zavřené je také znojemské podzemí či expozice pivovarnictví.

Další opatření město chystá. „Plánujeme také omezení provozu úřadu a prosíme občany, aby zvážili osobní návštěvu a využívali, pokud je to možné, spíše elektronickou nebo telefonickou formu komunikace. Konkrétní opatření úřadu, stejně jako případné další rušení kulturních a společenských akcí a doporučení pro občany i podnikatele, projednáme v pátek na bezpečností radě,“ dodal Grois.

Kvůli nynějším mimořádným omezením odložili pořadatelé i promítání oblíbeného festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. „Nyní hledáme náhradní termíny pro školní i večerní projekce, a tak věříme, že divákům celý program nabídneme už na podzim, příslovečně až naprší a uschne, jak zní titul letošní přehlídky. O dalším postuu budeme včas informovat diváky večerních projekcí a diskusí i zástupce škol, které chodí každý rok na dopolední projekce ,“ sdělil ředitel Znojemské BesedyFrantišek Koudela.

Devátý ročník promítání snímků Jednoho světa ve Znojmě měl začít 24. března.

Online reportáž