Co přineslo dvacet let existence NP Podyjí přímo řece Dyji?
Poklid a především hledání cesty, jak zlepšit podmínky pro ekosystémy vázané na řeku Dyji.
Co čeká Dyji na území národního parku v nejbližší době?
V současné době správa parku připravuje zadání studie průchodnosti jezů. Úkolem této studie je zjistit prostupnost překážek pro jednotlivé druhy ryb a dalších živočichů. Připravujeme také zadání řešení zprůchodnění jezu Papírna, který je nejvyšším jezem v národním parku. V polovině roku 2011 bude dokončena „Studie řeky Dyje“, jejímž úkolem je navrhnout opatření pro dosažení ekologicky únosného hydrologického režimu průtoků.
Jak ovlivňuje život v řece přehrada ve Vranově a ve Znojmě?
Výstavba obou přehrad znamenala zásadní ovlivnění ekosystému vázaného na řeku. Obě přehrady vytvořily významnou migrační bariéru a dvaačtyřicet kilometrů toku se tak stalo samostatným uzavřeným systémem. Vranovská přehrada zastavila transport plavenin, tok živin. Naprosto se změnil teplotní režim řeky. Voda je odebírána ze spodní části nádrže, kde je teplota vody celoročně v rozmezí 4-7°C. Kvůli vranovské elektrárně se změnil i režim průtoků. Řeka Dyje zažívá každý den dvakrát až čtyřikrát povodně. Při nich se zvedne voda až o sedmdesát centimetrů. Takovým podmínkám se dokáže přizpůsobit jen omezený počet druhů.
Jak lze tuto situaci řešit?
Prvním krokem je dokončení oprav náhonu a stavba malé elektrárny na jezu Formóza ve Vranově nad Dyjí. Plánuje se také vybudování další malé elektrárny přímo pod hrází. Tato vodní díla umožní zvýšení minimálního průtoku a poněkud sníží kolísání hladiny v Dyji.