Čistě regionální nebo přímo světoví mohou být o víkendu lidé, kteří využijí některou z nabídek pořadatelů akcí na Znojemsku. Zatímco totiž v Jihomoravském muzeu se budou ochutnávat vína vyrobená z hroznů pocházejících výhradně ze Znojemské vinařské podoblasti, prosiměřický kulturní dům hostí naopak české světoběžníky. S jejich snímky a filmy se diváci mohou vydat až do Tadžikistánu, Arizony či na Kanárské ostrovy.

V Prosiměřicích se již tradičně sejdou světoběžníci a zájemci o zajímavá vyprávění z cest po exotických končinách. „Letošní Cesty jsou již čtyřiadvacáté. Očekáváme účast zhruba osmdesáti různých hostů. Nabídneme během dvou dnů tři bloky přednášek našich přátel, osvědčených lektorů,“ uvedl Jaromír Polák z pořádajícího Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Globe Prosiměřice.

Za vyslechnutí budou podle Poláka stát všechny přednášky. „Těžko mezi nimi některou vyzdvihovat. Krásné přednášky mívá Petr Rybář, který bude dnes odpoledne vyprávět o cestě za přírodou a památkami pouští Kalifornie, Nevady, Utahu a Arizony, velmi zajímavé budou jistě i přednášky Libora a Kamily Hnykových. On bude vyprávět o Velikonoční cestě na Kanárské ostrovy, ona chystá přednášku o Fanských horách v Tadžikistánu,“ probíral se programem Polák. Akce se koná po celou sobotu.

Majitelé mlsných jazýčků a citlivých nosů se dnes mohou vypravit na výstavu vín nominovaných za Znojemskou vinařskou podoblast do Národní soutěže vín. „Nabídneme téměř sto padesát vzorků vín vyrobených z hroznů ze Znojemska. Vstupné je zdarma, vína se budou platit systémem bločků. Neoceněná vína přijdou na jeden bloček za pět korun, vzorky se zlatými medailemi na tři bločky,“ sdělil spolupořadatel akce Jaroslav Chaloupecký.

Výstava vín se koná od jedné hodiny odpolední do osmi večer v Jihomoravském muzeu ve Znojmě na ulici Přemyslovců. Vyhlášení výsledků je naplánováno na druhou hodinu odpolední.

Kdo se chce dnes projít přírodou a urazit přitom pětadvacet kilometrů, může se připojit k turistům z Moravskokrumlovska. Krumlovský Klub přátel turistiky připravil poznávací vycházku s názvem Podzi(e)mní cestou do Krumlova.

„Za deset minut osm odjíždíme z nádraží v Krumlově do Přeskačí. Turisté ze Znojma se k nám případně mohou přidat před půl devátou až v Přeskačích. Tam si prohlédneme podzemí, které je otevřeno teprve čtyři roky. Pak jdeme po žluté turistické trase Národním parkem Rokytná zpět do Krumlova,“ řekl za krumlovský Klub přátel turistiky Pavel Roháček.

Pětadvacet kilometrů dlouhou trasu přes Tulešice podle něj zvládne i amatér. „Je to stále po rovině. Kdo bude chtít, může si trať zkrátit autobusem. Dobré boty a svačina s čajem se rozhodně hodí,“ doplnil Roháček.

Na kouzlení s dýněmi se mohou přijít podívat malí i velcí do Vranova nad Dyjí. Místní úřad na dnešní odpoledne nachystal akci s názvem Dýňová strašidýlka. „Na zahradě místní knihovny budeme malovat strašidelné obrázky, vyřezávat a zdobit dýně, vyrobíme si lampičky a pak vás odměníme! lákají pořadatelé na webu městyse. „Naše výrobky pak po zahradě u knihovny vyvěsíme, lampióny zapálíme, a kolemjdoucí vystrašíme,“ informují organizátoři.

Dýňové odpoledne začíná úderem druhé hodiny na zahradě místní knihovny.

DANIEL SMOLA
a redaktoři Deníku