Tropické teploty však lákají spíše k vodě, proto není účast návštěvníků příliš vysoká. Atmosféru sobotního odpoledne u zámku zpříjemňuje cimbálová muzika Jožky Šmukaře.

Myšlenka uložení sektu do Vranovské přehrady vznikla před osmnácti lety a kladla si za cíl potěšit především milovníky dobrého vína. Setkala se hned v počátku s úspěchem, a proto se projekt rozšířil o partnerství s Centrem Paraple, který pomáhá lidem, jenž jsou odkázaní na invalidní vozík kvůli úrazu páteře. "V tuto chvíli jde na sdružení Paraple z vydražení sektů něco přes padesát tisíc korun. Tento rok se sekt vylovil z přehrady už sedmnáctého července, protože se musí včas přichystat pro zákazníky. Akce je sice pojmenovaná jako výlov sektu, ale víno je vytaženo z vody již dříve,“ prozradila Kateřina Scharfová z oddělení marketingu Vinných sklepů Lechovic.

Ilustrační foto
Už ani v hradu se nezchladí. Ve vedrech navštěvuje památky nebo zoo méně turistů

Akce těší především ty, kteří si popíjením vína krátí chvíli čekání na prohlídku vranovského zámku. "Na Vranově jsme poprvé. Stanujeme na pláži a přes den si děláme výlety po okolí. Dnes zámek, zítra Znojmo. Víno nám chutná a je tu hezká krajina. Určitě se sem v budoucnu ještě vrátíme,“ neskrývá nadšení Milan Pařízek z Prahy.

Cimbálová muzika se rozléhá po nádvoří a snad by mnohé i roztančila, ale návštěvníci spíše využívají posezení pod stanem, kde si na chvíli odpočinou od paprsků slunce. "Od sedmé hodiny večerní zde bude uzavřená společnost pro ty, kteří si zakoupili sekt a přispěli tak na konto Paraple. V sále předků se chystá raut a řízená ochutnávka archivních, ledových, likérových vín a také těch, které ještě nejsou v prodeji,“ sděluje Scharfová.

Sedmnáctý ročník charitativní akce se schyluje ke konci a my se můžeme těšit na příští rok, kdy opět zakoupením vína finančně podpoříme ty, kteří to potřebují.

TEREZA HOLUBOVÁ

Ilustrační foto.
Traktor hořel v lese i s nákladem klád. Škoda je půldruhého milionu korun