Tropické teploty však lákají spíše k vodě, proto není účast návštěvníků příliš vysoká. Atmosféru sobotního odpoledne u zámku zpříjemňuje cimbálová muzika Jožky Šmukaře.

Myšlenka uložení sektu do Vranovské přehrady vznikla před osmnácti lety a kladla si za cíl potěšit především milovníky dobrého vína. Setkala se hned v počátku s úspěchem, a proto se projekt rozšířil o partnerství s Centrem Paraple, který pomáhá lidem, jenž jsou odkázaní na invalidní vozík kvůli úrazu páteře. "V tuto chvíli jde na sdružení Paraple z vydražení sektů něco přes padesát tisíc korun. Tento rok se sekt vylovil z přehrady už sedmnáctého července, protože se musí včas přichystat pro zákazníky. Akce je sice pojmenovaná jako výlov sektu, ale víno je vytaženo z vody již dříve,“ prozradila Kateřina Scharfová z oddělení marketingu Vinných sklepů Lechovic.

Akce těší především ty, kteří si popíjením vína krátí chvíli čekání na prohlídku vranovského zámku. "Na Vranově jsme poprvé. Stanujeme na pláži a přes den si děláme výlety po okolí. Dnes zámek, zítra Znojmo. Víno nám chutná a je tu hezká krajina. Určitě se sem v budoucnu ještě vrátíme,“ neskrývá nadšení Milan Pařízek z Prahy.

Cimbálová muzika se rozléhá po nádvoří a snad by mnohé i roztančila, ale návštěvníci spíše využívají posezení pod stanem, kde si na chvíli odpočinou od paprsků slunce. "Od sedmé hodiny večerní zde bude uzavřená společnost pro ty, kteří si zakoupili sekt a přispěli tak na konto Paraple. V sále předků se chystá raut a řízená ochutnávka archivních, ledových, likérových vín a také těch, které ještě nejsou v prodeji,“ sděluje Scharfová.

Sedmnáctý ročník charitativní akce se schyluje ke konci a my se můžeme těšit na příští rok, kdy opět zakoupením vína finančně podpoříme ty, kteří to potřebují.

TEREZA HOLUBOVÁ