Festival VOC se blíží. V sobotu na Horním náměstí vinaři poprvé nabídnou vína loňského ročníku oceněná certifikátem garantované kvality a původu. Hosté mohou využít i nabídky šesti znojemských restaurací, které při této příležitosti připraví různé rybí speciality.

Certifikát VOC získali znojemští vinaři jako vůbec první v zemi. Značka by měla spotřebitelům garantovat chuťově plná a aromatická vína z ověřených oblastí Znojemska. Zkratka VOC znamená Vína originální certifikace, podle samotného sdružení ale i Vůni vína, Odrůdu hroznů a Cit vinaře.

Spolu s degustacemi nabídne dvoudenní festival vína i bohatý kulturní program.

Na co se mohou návštěvníci letošního festivalu těšit?
Kromě všech vín VOC je pro návštěvníky připravený bohatý program. Zahájí ho oblíbený folklórní soubor Dyjavánek. Poprvé se ve Znojmě představí východočeský soubor písní a tanců Radost Pardubice, který se může pochlubit třicetiletou tradicí. Dalším hostem je soubor Ondráš. Za zmínku stojí originální formace Mako!Mako a Fleret s Jarmilou Šulákovou.

Jaké novinky jste letos připravili?
Jednou z novinek je anketa. Na lístku, který je součástí degustační karty, budou otázky typu: Znáte VOC? Jste na festivalu poprvé? Co vám chybí a co byste přivítali? Hodinu po poledni a v šest hodin navečer potom vylosujeme sedm anketních lístků. Majitelé dostanou karton vín VOC. Díky této anketě budeme vědět, co máme v dalším ročníku zlepšit či změnit. Další je změna místa konání. Už nebude na Masarykově náměstí, ale celá akce se uskuteční na Horním náměstí.

Přečtěte si také: Májové slavnosti oživí Znojmo

Především však půjde o představení vín VOC 2009. Kolik jich mohou lidé ochutnat?
Letos se na festivalu představí osmnáct vín VOC 2009. Kromě nového budou lidé moci ochutnat i loňský ročník od Vinařství Hort, Vinných sklepů Lechovice a vinařství Waldberg.

Jak bude tentokrát vypadat etiketa a štítek?
Nic se nezmění, pouze od letošního roku bude na každé lahvi přilepený přímo u etikety kolek s nápisem VOC Znojmo. Pásek na hrdle s číslem šarže a počtem lahví zůstane i nadále stejný.

Kdy a kde si mohou lidé vína VOC koupit?
Zájemci nebudou muset pro vína zajíždět do jednotlivých sklepů znojemských vinařů, ale následující den, tedy v neděli devátého května, vína dostanou v jedné ze znojemských vinoték na Pražské ulici.

Co dalšího, kromě vína a folkloru, ještě chystáte?
Šest restaurací se na Horním náměstí bude prezentovat ve svých stáncích a nabídnou zájemcům kapří speciality. Lidé budou moci ochutnat například kapří guláš nebo třeba kapří steak s koprovým přelivem a šťouchanými brambory.

Kolik peněz lidé zaplatí za vzorky vín VOC?
Vstup na festival je zdarma. Každý návštěvník si však musí koupit bločky. Za jeden zaplatí pět korun. To znamená, že za vzorek vína zájemce zaplatí minimálně dva a maximálně čtyři bločky.

Plánujete také jiné akce?
Na tradiční znojemské vinobraní chystáme specialitu – řízenou ochutnávku. Každou hodinu se ve sportovní hale v Husových sadech představí jedno nebo dvě vinařství. Návštěvníci dostanou vzorky, seznámí se s VOC a zjistí, co je naším cílem. Další plánovanou akcí je Galerie veltlínů. Na ní si budou návštěvníci vybírat svého šampiona.