Výskání koupajících se dětí dobšické koupaliště naposledy zažilo na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. „Bazény zbudovalo zemědělské družstvo v Práčích a pokud vím, nejsou zapsané na katastru. Jeden bazén jsme již zlikvidovali a přemýšlíme, jak využít ten zbývající," nastínil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Jak doplnil, jejich snem bylo zřídit zde biotop, který by zajistil návštěvníkům čistou vodu bez použití chemie. „Po povodních v letech 2002 a 2006 se však změnila situace. Povodí Moravy se rozhodlo změnit záplavová území a koupaliště nyní leží v aktivní zóně," dodal Jenšovský s tím, že v takové lokalitě nelze nic postavit.

„Mluvím třeba o sportovišti nebo sociálním zázemí. využití se tedy značně omezilo a uvažovali jsme, jak vše vyřešit," přiblížil dobšický starosta.

Na sedmihektarové ploše se dnes rozkládá lesopark, který přišel zhruba na dva miliony. Na jeho zřízení Dobšičtí využili dotace z ministerstva životního prostředí. Své místo zde našlo na pět set keřů a sto stromů. „Odstranili jsme černou skládku, zavezli ji zeminou a sečeme zde pravidelně trávu. Místem navíc vede cyklostezka, která je poměrně využívaná," pochvaloval si starosta Jenšovský.

Vodní plochu využívají nyní prozatím malí rybáři. „Osmdesát ryb jsme tam nasadili pro potřeby rybářského kroužku základní školy. Těší nás prozatím alespoň taková využitelnost," dodal starosta. Celý prostor by měly brzy oživit dřevěné sochy, které vzniknou na červencovém řezbářském sympoziu.

Podle mínění Jenšovského lidem ve vsi koupaliště nechybí a plovárna v Louce je poměrně nedaleko.

Zastupitelka Martina Výhodová uvažuje o tom, že by bylo dobře možnost koupání v Dobšicích obnovit. „Areál je na dobrém místě a měli bychom se pokusit jej ještě více využít. Třeba by koupaliště v místě nalákalo místní děti prožít prázdniny jinak, než sezením u počítače," naznačila Výhodová.

V roce 2008 otevřeli přírodně ošetřované koupaliště v Banticích. Přišlo na více než pět milionů korun. Součástí areálu jsou také sportoviště a toalety. V sezoně do Bantic obvykle zavítá několik tisíc návštěvníků, které láká čistá voda bez chemických přísad.

V létě by se otevření mělo po dlouhých letech chátrání koupaliště v Miroslavi. Podle tamního místostarosty Drahoslava Mikulky bude město stát oprava asi jen dva a půl milionu korun. „Této nízké sumy jsme dosáhli také díky tomu, že nám už od začátku pomáhají nadšení brigádníci," podotkl Mikulka.