Po dvou letech v covidu, kdy provozovatelé i návštěvníci čelili omezením a prokazováním bezinfekčnosti si mohou letos konečně užít vstup do plaveckých areálů svobodně. „Letos žádná omezení neplatí, alespoň prozatím. Díky solárním panelům a tepelnému čerpadlu máme pro návštěvníky připravenou vodu teplou šestadvacet až sedmadvacet stupňů Celsia,“ lákala k návštěvě správkyně areálu Jana Rejzková.

Zpočátku bude mít plovárna otevřeno vždy od oběda do šesti hodin večer. Od června pak už od deseti dopoledne do osmi hodin večer. Koupaliště pojme na dva a půl tisíce lidí. „Ceny vstupného zůstávají pro letošek stejné, přestože se zvedly ceny energií,“ poznamenala Rejzková.

Za celodenní vstupné tam dospělý zaplatí pětašedesát korun, dítě čtyřicet. Provozní náklady koupaliště dotuje ze svého rozpočtu město. Jako ve většině dalších místech a obcích. I v úspěšných letech jsou totiž zařízení většinou ztrátová.

Od pondělí 16. května končí v Nemocnici Znojmo testovací místo v unimobuňce. Na PCR testy zajdou lidé na infekční oddělení.
Na testy už jen na infekční: unimobuňku znojemská nemocnice ruší

Poslední opravy dokončují v těchto dnech také na koupališti Pohoda v Únanově na Znojemsku. Otevřít ho chtějí prvního června. „Finišují opravy žlabu kolem bazénu, vyčistíme bazén a začneme napouštět a filtrovat vodu. Oproti loňsku jsme ale museli mírně zvýšit ceny, kvůli drahé energii a opravám,“ řekl starosta obce Jindřich Bulín.

Na tamní koupaliště se současně vejde na pět set lidí. K dispozici mají také tobogán, vodní jeskyni či masážní lůžka. A vodu ohřívanou na pětadvacet stupňů. Za celodenní vstupné tam lidé zaplatí sto dvacet korun v základní sazbě pro dospělé.

První den v červnu se chystají provozovatelé otevřít i koupaliště v Moravském Krumlově. „Vodu ohříváme solárními panely na zhruba třiadvacet stupňů, k dispozici je i vířivka,“ přiblížil ředitel krumlovského koupaliště Jiří Čemerka.

Rozcestníky v Hrušovanech nad Jevišovkou
Kudy do Austrálie, do Dobszyc i jinam. Vtipné rozcestníky na Znojemsku baví

Ceny Krumlovští nechali pro letošek ve stejné výši, za celodenní vstupné tam v základní sazbě lidé zaplatí čtyřicet korun, v hlavní prázdninové sezóně pak sedmdesát.

Až v druhé polovině června se chystají otevřít oblíbené přírodní koupaliště v Banticích na Znojemsku. Menší koupaliště v znojemské městské části Mramotice mají v plánu otevřít až se začátkem letních prázdnin.

Kromě koupališť si mohou lidé zajít k vodě třeba na vodní nádrž Výrovice, Jevišovickou přehradu na Vranovskou pláž nebo k Bítovu. Oblíbený je také zatopený Mašovický lom. Návštěvu koupaliště zvažuje i Jan Vyskočil. „Když bude dobré počasí, proč ne. Alespoň zabavíme děti,“ plánoval.

Podle předpovědí meteorologů by mohly tento týden vystoupat venkovní teploty až k devětadvaceti stupňům Celsia. Mohou je ale srazit lokální bouřky.