Do letošního, čtvrtého ročníku participativního rozpočtu Tvoříme Znojmo, přihlásili celkem osmnáct návrhů. „Na základě posouzení odborů jich postoupilo do další fáze, tedy k veřejné prezentaci, celkem dvanáct. Zájemcům je představíme ve čtvrtek od čtyř hodin odpoledne v Dolním sále Znojemské Besedy. Tam také proběhne první kolo hlasování, Poté budou moci obyvatelé hlasovat online, prostřednictvím mobilního rozhlasu a portálu občana, až do konce září,“ uvedla mluvčí znojemské radnice Soňa Bystřická.

V městských částech chtějí lidé upravit okolí hřbitova, jako například v Hradišti nebo Mramoticích. Dětské hřiště si přejí v Písečné, Popicích i Načeraticích, kde chtějí propracovat úspěšný projekt z minulých let. Lepší zázemí by uvítali fotbalisté v Konicích u Znojma i Příměticích. Na břehu Dyje by mohla vzniknout přírodní plovárna. „V plánu je výstavba nového mola, dřevěného převlékacího paravanu a obnova písečné pláže a louky pod Sedlešovickým mostem. Jedná se z většiny o náhradu dosluhujících objektů, které dříve postavili svépomocí vodáci. Na molo by se vešlo až sto lidí, bezpečně by oddělilo písečnou mělčinu pro malé děti a hlubší vodu z druhé strany. Přistávat by u něj mohly dračí lodě,“ plánuje předseda znojemského oddílu kanoistiky Petr Štěrba, který za nápadem stojí. Rozpočet odhaduje na milion korun, důraz klade na stejný vzhled s molem, které se nyní staví nad splavem u Louckého kláštera.

Znojemská radnice má k dispozici zpracovanou první vizualizaci dvou mol pro umístění nad jezem u Louckého kláštera, která se liší od původního návrhu.
Vylepšení Znojma: 13 návrhů od lidí. Z loni úspěšných je jasná jen podoba mola

Současné molo je podle něj už nevyhovující. „Na podzim ho máme odstranit, je na čase ho udělat uživatelsky přívětivější, přes léto ho využívá hodně lidí. V nápadu nás podpořili i Znojemští patrioti,“ dodal Štěrba.

Mezi méně nákladné projekty patří Popické tři duby. „Budou připomínkou tří popických velikánů tří století, P. Pavla Strosse, P. Grogora Lambecka a P. Karla Postla alias Charlese Sealsfielda. Uprostřed této trojice stromů bude osazen restaurovaný litinový kříž z konce 19. století,“ přeje si z nezajímavého místa vytvořit přírodní zákoutí pro rozjímání Marek Venuta. Společný projekt navrhli členové Spolku přátel Charlese Sealsfielda, Vinařství Lambeck a farnosti Popice.

O vítězi rozhodnou pouze občané s trvalým bydlištěm ve Znojmě nebo jeho městských částech. „Na základě hlasování v obou kolech bude rozhodnuto, které projekty budou v příštím roce realizovány. A to až do výše stanoveného rozpočtu dva miliony korun pro Znojmo a dva miliony pro městské části,“ upřesnila Bystřická.

Návrhy akcí v participativním rozpočtu Znojma 2021:

- Úprava plochy u hřbitova v městské části Znojmo Hradiště.
- Dětské a sportovní hřiště Písečná.
- Obnova a doplnění herních prvků dětského hřiště, úprava zelených a zpevněných ploch v Načeraticích.
- Oprava zázemí fotbalového klubu Konice u Znojma.
- Popické duby.
- Přírodní plovárna na Dyji.
- Pumptrack.
- Rekonstrukce kabin TJ Sokol Přímětice.
- Revitalizace prostranství u kostela a na hřbitově v městské části Mramotice.
- Rozhýbeme Horní park.
- Venkovní hřiště na cvičení pro děti i dospělé v Popicích.
- Zpřístupnění a revitalizace horního toku Lesky.