Pokud lidé nezmění své chování na slunci a přístup k prevenci, bude podle předpovědí odborníků v roce 2040 nádor kůže nejčastějším nádorem na světě u mužů a druhým nejčastějším nádorem u žen.

Čekací doby na preventivní kontroly u kožních lékařů jsou přitom dlouhé. Například ve znojemské ambulanci DerMal pacienti čekají na objednání i dva měsíce. „Lékařů všech specializací je málo, tedy dostupnost je, ale pacient si musí počkat," uvedla znojemská kožní lékařka Jana Malachová.

V ordinaci je přihlášených asi sedm tisíc pacientů. Přihlásit se mohou i noví, kvůli omezené kapacitě ale jen ti, kteří svého kožního lékaře nemají.

Zájemci o rychlé a bezplatné vyšetření znamének využili v uplynulých dnech ve Znojmě dvou akcí. Ve středu 22. května se Kožní oddělení Nemocnice Znojmo zapojilo do celoevropské preventivní kampaně Evropský den melanomu. Z jednapadesáti vyšetřených pacientů lékaři patnácti doporučili vyříznutí podezřelého znaménka. „Vysoce zhoubný kožní nádor je v tuto chvíli šestým nejčastějším nádorem v České republice. Závažný je fakt, že dochází k nárůstu počtu nových případů,“ podotkla primářka Kožního oddělení Nemocnice Znojmo Veronika Slonková.

Preventivně program Spolu proti melanomu pořádá také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. V pondělí přišlo do stánku, kde zájemcům lékaři kontrolovali znaménka, na znojemském Horním náměstí 440 lidí. Více než třem desítkám z nich bylo kvůli nálezu doporučeno další vyšetření.

Ve Znojmě se akce konala od roku 2018 už po páté. „Návštěvnost v roce 2018 činila 562 zájemců a odhalilo se zhruba pětatřicet nálezů. Před rokem zkontrolovali lékaři ve Znojmě 414 lidí a odhalili šestatřicet nálezů. Průměrný počet záchytů za sledované roky byl ve výši 6,1 procenta," vyčíslila mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová.

Malachová podle svých slov podobné akce vítá. „Čím více se o této problematice mluví, tím více lidé dbají na prevenci. Nestává se často, že bychom odhalili rakovinu kůže v pozdějším stadiu, ale pár takových pacientů už máme," poznamenala lékařka.

V případě rakoviny kůže, konkrétně melanomu, je podle lékařů včasné rozpoznání nádorových změn znamének životně důležité a může zachránit i život. „Pozornost musí lidé věnovat rychlým změnám velikosti, tvaru a barvy znaménka, svědění, krvácení nebo vzniku nových útvarů. V takových případech je to jasný signál k okamžitému vyhledání lékařské pomoci,“ zdůraznila Slonková.

Důležitá je podle lékařů také ochrana pokožky před nadměrným slunečním zářením, používání opalovacích krémů s vysokým UV faktorem, nošení ochranného oděvu a klobouků. Velmi důležitá je prevence u dětí, které by měli rodiče chránit před spálením.

Podobné akce se v posledních týdnech konaly také v ostatních jihomoravských městech. Například v polovině května mohli lidé na brněnském náměstí Svobody navštívit stánek s lékaři pod záštitou sítě Chytrých lékáren. „Šla jsem okolo a říkala jsem si, že když mám čas, zajdu sem. Mám dvě znaménka, u kterých si nejsem jistá a vím, že u dermatologa jsou dlouhé čekací doby," popsala redaktorce Deníku na místě například Kristýna Macejová.

Fronta na kontrolu znamének v centru Brna. | Video: Deník/Magdaléna Blažková

V úterý 28. května připravilo preventivní kontroly také kožní oddělení Nemocnice Kyjov. Během celého dne lékaři vyšetřili celkem 403 lidí. U sedmnácti z nich byl zjištěný pozitivní nález. Všichni pacienti s pozitivním nálezem byli okamžitě objednáni k chirurgickému odstranění. „Počet odhalených kožních nádorů každým rokem stoupá. Díky osvětě a včasnému rozpoznání ale mají lidé velkou šanci na kvalitní život po jejich odstranění," uvedla k výsledkům akce primářka kožního oddělení Nemocnice Kyjov Markéta Repíková.