„Hejtman o tom ví a tento region zná, tradičně na to narážíme při jakýchkoli příležitostech. Dlouhodobě na to poukazujeme, že Vranovsko je region postižený, a to hned z několika důvodů. Jsme zkrátka periferie kraje,“ řekl předseda Sdružení a zároveň starosta městyse Vranov nad Dyjí Lubomír Vedra.

Největšími problémy západního cípu kraje jsou cesty a dopravní infrastruktura. Region strádá i v oblasti služeb a podnikání. Krom cestovního ruchu, který je omezen na dva měsíce v roce, tam není příliš pracovních míst.

„Vranovsko má jednu z největších nezaměstnaností na Znojemsku. Dále je problematická oblast sociální. V tomto regionu není prakticky žádný domov důchodců, nejsou tu ani žádné služby pro seniory. Máme problémy také s kanalizací, vodovody, odpady. Těch problémů na jeden mikroregion je opravdu moc,“ vyjmenoval předseda sdružení obcí.

Jihomoravský kraj porovnal rozvoj jednotlivých mikroregionů. Zabýval se vývojem počtu obyvatel, podílem obyvatel nad pětašedesát let, podnikatelskou aktivitou a registrovanou mírou nezaměstnanosti.

Nejasná představa

Jak bude pomoc vypadat, kraj zatím přesně neví. Zastupitelstvo bude nový návrh krajské rady projednávat v prosinci. I tak už hejtman Hašek naznačuje jisté možnosti řešení.

„Zřejmě to budou zvýhodněné podmínky v dotačních titulech. Navrhneme, aby to byly například i zvýhodněné podmínky při udělování evropských dotací. S vědomím toho, že se jedná o nejpostiženější mikroregiony, jim poskytneme zvýhodnění ve stávajících dotačních programech,“ poodhalil hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.

Starostové obcí Vranovska mají jasno, jak by s případnými dotacemi naložili.
„U nás je to jednoznačné. Je tu špatná dopravní infrastruktura a velký problém je také vysoká nezaměstnanost. V obci už jsme nějaké kroky dělali, ale i tak nám stále peníze chybí. Konkrétně třeba na chodníky nebo na vytvoření nových pracovních míst,“ řekl starosta obce Šumná Petr Cejpek.

Pomoc by vítali i Vratěnínští. „V tomto regionu se sice necítíme zaostalí, ale bohužel jsme hodně postiženi. Takže bychom potřebovali pomoc, která by se měla zejména týkat investic kraje do dopravní infrastruktury a do komunikací,“ uvedl starosta Vratěnína Martin Kincl.

Hlavně silnice

V případě mimořádných dotací by si věděli rady i ve Vranově nad Dyjí.
„Kdybych si mohl vybrat, tak nás nejvíc bude tížit průtah Vranovem, a to asi deseti miliony korun. V ceně budou kromě samotné silnice i chodníky, kanalizace, osvětlení, přípojky a další sítě,“ prozradil starosta Vranova nad Dyjí.

Mezi nejslabší mikroregiony jižní Moravy zařadil hejtman Michal Hašek kromě Vranovska ještě i další dva mikroregiony a to Horňácko a Malou Hanou.