Zatímco ještě teď musí Andrea Janošková z Brna za ošetření v krajské nemocnici vydat třicet korun, od prvního února za ní poplatek zaplatí Jihomoravský kraj. Po ošetření u lékaře jen musí souhlasit s darovací smlouvou. Včera se totiž šéfové všech krajů v čele s jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem dohodli na zrušení poplatků ve všech krajských zdravotnických zařízeních.

Na jihu Moravy lidé ušetří hned v osmi nemocnicích. „Od prvního února zaplatíme formou darovací smlouvy všechny typy regulačních poplatků ve všech zdravotnických zařízeních zřizovaných krajem,“ potvrdil včera jihomoravský hejtman a současně šéf Asociace krajů Michal Hašek.
Podle něj ale nebude placení poplatků krajem povinné. „Každý pacient se sám může rozhodnout, jestli darovací smlouvu od kraje přijme nebo si bude platit poplatky sám,“ objasnil Hašek.

Jedním z takových je Josef Vydra z Břeclavi. „Myslím si, že ty peníze k něčemu byly. S placením třiceti korun nemám problém,“ tvrdí Vydra.
Jak bude darovací smlouva vypadat v praxi, zatím hejtmani neprozradili. „Kvůli technickým detailům se příští týden sejdou radní pro zdravotnictví všech krajů. Stále však doufáme, že senát, který má o poplatcích jednat koncem ledna, rozhodne o jejich úplném zrušení,“ dodal Hašek.

Ten upozorňuje, že systém darovacích smluv rozhodně nezatížíadministrativu nemocnice ani si nevyžádá další úředníky. Lidé si jen musí dát pozor, kolik peněz od kraje dostanou. Když překročí tři tisíce korun, zaplatí darovací daň.

Podle středních Čech

Podle jihomoravského radního Oldřicha Ryšavého bude systém proplácení poplatků podobný jako ve Středočeském kraji, kde už pacienti poplatky platit nemusí.

Na jižní Moravě je na poplatky připraveno pětasedmdesát milionů korun. „Podrobnosti o podobě darovací smlouvy zatím ale neznáme. Těžko říct, zda to bude ústní dohodou. Osobně jsem pro to, aby se všechny dary daly zpětně dohledat. Příští čtvrtek se definitivně dohodneme,“ uvedl Ryšavý.
Nemocnice v kraji proti proplácení poplatků nic nemají. „Nijak nepocítíme, když za pacienty zaplatí kraj. Jsme připraveni na to hned přistoupit,“ uvedla ředitelka vyškovské krajské nemocnice Věra Seidlová.

V budoucnu by mohli být ušetřeni poplatků i lidé v Brně. Ti si totiž zatím nepolepší, protože v Brně není jediná krajská nemocnice. Za to jsou tu hned dvě městské – Nemocnice milosrdných bratří a od nového roku nově Úrazová nemocnice. „Přemýšlíme o tom, že bychom poplatky propláceli pacientům i v městské nemocnici. Měli jsme už dokonce spočítané, kolik by nás to stálo. Teď ale máme navíc i úrazovku, takže musíme počítat znovu,“ uvedl brněnský primátor Roman Onderka. Ten pověřil náměstka Daniela Rychnovského, aby vytvořil nový odhad. „Jakmile bude zpracovaný, sejdu se s hejtmanem Haškem a domluvíme se, jak bychom poplatky propláceli,“ doplnil Onderka.

Regulační poplatky za ošetření, za pohotovost a za položku na receptu zavedl odvolaný ministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Nová ministryně Daniela Filipiová, která usedne do čela svého resortu příští pátek, chce o poplatcích ještě jednat.