Dobré horské kolo přijde k užitku početným cykloturistům, když z náročných terénů v nedalekém Podyjí vjedou v Podmolí na silnici. Přivítá je sice hladký koberec obecní cesty, na vlastní ruce, a když si nedají pozor tak i na pozadí však poznají, kde začíná krajská silnice. Posledních sto sedmdesát metrů zůstane neopraveno. Kraji totiž došly peníze.

„V polovině září budou v obci všechny chodníky a naše cesty nové. Firma na opravách pracuje už dva měsíce. Rekonstrukce nás přijde na víc než čtyři miliony,“ řekl starosta Podmolí Josef Frélich.

Malá vesnice si takovou opravu mohla dovolit jen proto, že získala evropskou dotaci. „Obec bude platit jenom desetinu rozpočtu, zbytek máme z programu obnovy venkova,“ vysvětlil starosta.

Svých chodníků a cest opraví Podmolští kilometr. Místní i turisty však bude na návsi dál zlobit úsek dlouhý sotva dvě stě metrů. Patří kraji a starat se o něj má Správa a údržba silnic. „Silničáři svoji cestu opravit nehodlají. Nemůžeme se s nimi dohodnout,“ zlobil se starosta. Zdůraznil při tom, že oprava by přišla na tři sta tisíc. Silničáři, podle jeho slov, mají už zpracovaný rozpočet.

„Peníze ale dát nechtějí. To nám vadí, proto jsem zkoušel jednat s krajem, který správu silnic zřizuje. Psal jsem i na ministerstvo dopravy,“ dodal Frélich.
Jeho intervence zatím žádný výsledek nepřinesly. Starosta se ale nechce smířit s tím, že poslední úsek nebude hotový. „Sháním a snažím se najít všechny možnosti k uskutečnění opravy i posledního kousku silnice,“ popsal Frélich.

Rozbitá silnice se vůbec nelíbí místním, ani turistům. „Ta neopravená část silnice je opravdu špatná. Ráda a často jezdím na kole a cesta je v některých místech i nebezpečná. Myslím si, že si obec zaslouží novou silnici i na náměstí. Určitě by bylo dobré ji dodělat,“ řekla místní studentka Eliška Klebanová.
Nespokojenost dala najevo i skoro osmdesátiletá Zdenka Gonsorčíková. „Všichni se nám vyhýbají a chtěli by, abychom tu bydleli jak na nějaké poušti. Přece nejde, aby se práce rozdělala a zbytek se nechal být. Pak se tedy nemělo začít s opravou. Opravdu by náves měla být celá nová,“ řekla místní rodačka, která v Podmolí prožila celý život.

Zástupce ředitele krajských silničářů Alois Vybíral upozornil, že správa potřebné peníze nemá. „Chápu, že silnice v Podmolí by opravu potřebovala, ale takových úseků je na Znojemsku hodně. Finanční plán pro letošní rok už máme vyčerpaný. Opravy musíme chystat s určitým předstihem. Snad na Podmolí přijde řada na přesrok,“ řekl náměstek Vybíral.

VYJÁDŘENÍ SPRÁVY A ÚDRŽBY SILNIC:

1. S obcí Podmoli jednáme od loňského roku o opravě silnice po kanalizaci, kde se podílíme na opravě poloviny vozovky, i když jí výstavbou kanalizace zničila obec. Letos zde bylo již investováno 459 tis. Kč.

2. S požadavkem na opravu dalšího úseku přišel pan starosta začátem června, kdy na zařazení do plánu oprav je opravdu pozdě - na Znojemsku je cca 145 obcí, každá má své potřeby a takto nekoncepčně pracovat nelze.

3. Charakter opravy silnice v místě, kde obec opravuje celé náměstí, přesahuje rámec údržbových prací, čí-li vyžaduje stavební povolení (tomu předcházející projekční přípravu, majetkoprávní vypořádání, územní rozhodnutí apod.). Akce tohoto charakteru se připravují řádově roky, jsou v krajském zásobníku akcí (momentálně cca 350 položek) a vyžadují investiční peníze.

Ing. Zdeněk Komůrka, vedoucí Oblasti Znojmo SÚS JmK

Sylva Pavlačková, Martin Moštěk