Až na krajském úřadu a u ombudsmana řeší Ivo Krajc svůj podvrtnutý kotník. Ke zranění přišel na konci minulého roku na chodníku ve znojemské městské části Oblekovice. Na cestě pro pěší totiž podle něj pravidelně a neoprávněně parkují auta. A chodník jejich tíhu nevydržel. Na kdysi rovné cestě zely na konci minulého roku promáčknuté díry a chůzi znepříjemňovaly uvolněné dlaždice. Právě na nich si Krajc podvrtnul kotník.

„Vloni v říjnu jsem jel navštívit mou mámu do Oblekovic. Když jsem zaparkoval auto u fotbalového hřiště a přešel na protější chodník, podvrtnul jsem si na vymáčknuté díře s uvolněnými dlaždicemi kotník. Na stejném místě neoprávněně parkují opakovaně auta. Protože jsem na problém s rozbitým chodníkem i parkujícími auty už od léta loňského roku telefonicky několikrát upozorňoval městskou policii i úřad, požádal jsem po mém zranění o finanční náhradu za rozdíl ušlé mzdy,“ popsal svůj problém Ivo Krajc.

Od loňského října byl se žádostí několikrát nejen na městském úřadu, ale i na dalších institucích. Právník Městského úřadu ve Znojmě ho totiž nejprve odkázal na Ředitelství silnic a dálnic. „Obhlídkou na místě a šetřením v evidenci majetku Znojma bylo zjištěno, že pozemek včetně chodníku není majetkem města. Vzhledem k tomu vám musím s politováním oznámit, že nemůžeme uspokojit vaše požadavky na finanční vyrovnání a bolestné. Obraťte se laskavě na majitele příslušného pozemku, kterým je, dle výpisu z katastru nemovitostí, Ředitelství silnic a dálnic,“ napsal, mimo jiné v odpovědi na žádost Iva Krajce právník znojemské radnice Ladislav Křikava.

Ani Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se ale nechce k vlastnictví chodníku znát. „Vaší žádosti nemůžeme vyhovět … zejména proto, že chodník, na kterém se vám úraz stal, není součástí silniční sítě. Chodník, který se nachází v průjezdném úseku obcí patří obci, popřípadě jiným právnickým nebo fyzickým osobám, přestože je postaven na pozemku, který je vlastnictvím Českého státu. Stát není vlastníkem a ŘSD majetkovým správcem chodníku. Město Znojmo po uvedené argumentaci jistě přehodnotí informaci, kterou se zodpovědnosti zřeklo,“ vyjádřil se k žádosti o finanční vyrovnání Ivo Krajce tehdejší ředitel brněnské správy ŘSD Jiří Rupp.

Ani poté se však Krajc svého odškodnění nedočkal. „Už mi nejde ani tak o těch pár tisíc korun. Když ale před mým domem uklouzne člověk na chodníku, který není můj, budu muset náklady na jeho léčení platit já, protože jsem se o chodník pořádně nepostaral. Kde je tedy spravedlnost a kdo zaplatí úraz mně? Chodník v Oblekovicích tedy není nakonec ničí? Byl jsem s tímto problémem už i u ombudsmana. Ten mi ale poradil, abych se nejprve obrátil na krajský úřad. To jsem udělal, a teď čekám na jejich vyjádření. Chodník mezitím město opravilo, ale já už jsem veškerým vyřizováním i léčením strávil víc než půl roku a chci se konečně dobrat nápravy,“ zakončil Krajc.