Podle informací, které získali redaktoři Deníku Rovnost od starostů obcí, hrozí v kraji zánik sedmi policejních služeben. Policisté to komentovat nechtějí. „Zatím ještě stále řešíme konkrétní kroky, jak ušetřit peníze. Budeme se snažit, aby to co nejméně bolelo obyvatele kraje i policisty,“ uvedla jihomoravská policejní mluvčí Andrea Procházková. K rušení stanic na jižní Moravě se odmítlo vyjádřit i ministerstvo vnitra a policejní prezidium.

Rušení služeben se nejvíc dotkne Hodonínska. Policisté tam mají vyklidit stanice ve Bzenci a Strážnici. Starosta Bzence Pavel Čejka už se kvůli tomu sešel s představiteli policie. „S rušením obvodního oddělení ve Bzenci nesouhlasíme a chceme, aby tam policie zůstala, protože má na starosti celý mikroregion Bzenecko. Spadá do něj sedm obcí se čtrnácti a půl tisíci obyvateli,“ upozornil starosta.

Kvůli rušení tamní služebny se už sešli starostové všech obcí mikroregionu. „Všichni jsou proti. Navíc se tím neušetří žádné peníze, protože sem budou muset jezdit policisté z Hodonína, a spotřebují tak mnohem víc benzinu,“ řekl Čejka. Starostové mikroregionu proto nabídli vedení policie, že při zachování služeben přispějí na jejich provoz.

Problémy se škrty v rozpočtu řeší také jihomoravští hasiči. „Žádné stanice ale zavírat nebudeme. Peníze se snažíme ušetřit například tím, že nenakupujeme nové vybavení a zrušili jsme stavbu stanice v Mikulově na Břeclavsku. Hledáme ale ještě další způsoby, jak požadovaných úspor dosáhnout,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Víc než zákaz nákupu nového vybavení však hasiče trápí chystaný odchod mnoha zaměstnanců. Těm se nelíbí škrty v rozpočtu, kvůli kterým přijdou o deset procent platu. „Zatím víme jistě o odchodu asi šedesáti hasičů. Podle některých předpovědí jich ale může být až kolem stovky. Tak velký odchod výrazně ohrozí akceschopnost sboru,“ upozornil šéf jihomoravských hasičských odborů Roman Stejskal. Hasičský záchranný sbor totiž v kraji zaměstnává necelou tisícovku lidí. A to včetně civilních pracovníků.

Podle Stejskala masivní odchod zhorší hlavně bezpečnost lidí z obcí, v jejichž blízkosti nesídlí profesionální hasiči. „Může se totiž stát, že pomoc přijede k lidem třeba až za půl hodiny, což je v mnoha případech pozdě,“ zdůraznil krajský odborový vedoucí.

Jihomoravští hasiči proto teď hledají cesty, jak situaci řešit. „Nabízí se třeba možnost, že ve směnách bude méně lidí. Jenže ani to by lidem moc nepomohlo. Je rozdíl, jestli k ohni přijede pět hasičů, nebo dva,“ dodal odborář Stejskal.

Krajští hasiči i policisté se připojí k demonstraci státních zaměstnanců, která bude v Praze 21. září. „Jen z Brna na ni pojedou dva autobusy hasičů. Kolik jich pojede z ostatních částí kraje, bude jasné až dnes,“ řekl Stejskal. Na demonstraci zatím přislíbila účast také asi stovka policistů z kraje.

Kvůli škrtům v rozpočtu chce hasičům a policistům pomoci hejtman Michal Hašek. „Minulý týden jsem se sešel s krajským vedením těchto sborů a řešili jsme dopady úsporných opatření. Nyní od nich dostanu zprávu, kterou projedná Bezpečnostní rada kraje. V návrhu krajského rozpočtu na další dva roky jsem navíc připravený dát hasičům a policistům víc peněz,“ uvedl hejtman.

Informace o rušení služeben v konkrétních místech kraje najdete v pátečním vydání deníků Rovnost