Patrně nejdřív za rok se lidé ve Vratěníně dočkají rychlejšího příjezdu sanitek záchranné služby. Jihomoravští zastupitelé na svém prvním letošním zasedání fakticky shodili ze stolu záměr svých předchůdců na vybudování stanoviště přeshraniční záchranky ve Vratěníně. Na západní část Vranovska mají jezdit sanitky z připravovaného stanoviště v Jemnici.

Krajské zastupitelstvo ve čtvrtek revokovalo usnesení svých předchůdců o převzetí jihomoravských hraničních přechodů od státu. Místo devíti přechodů nyní chtějí převzít pět. A Vratěnín už nechtějí.

„Bývalá reprezentace kraje měla možná své sny a plány, ale připraveného neměla nic. Za údržbu, správu a ostrahu přechodů bychom z rozpočtu kraje platili třicet milionů korun ročně,“ uvedl hejtman Michal Hašek.

Kraj nyní převezme jen přechody, pro jejichž budovy má využití. Na Znojemsku to budou Hnanice. Tamní budovy začnou sloužit znojemskému Jihomoravskému muzeu.

„Naše dosavadní depozitáře přestávají stačit, navíc musíme část z nich vyklidit kvůli chystané opravě znojemského hradu. Loni padla možnost, že bychom využili prostory Louckého kláštera, protože město ustoupilo od smlouvy o jeho převzetí,“ uvedla ředitelka muzea Vladimíra Durajková.

Sbírky v Hnanicích

Do Hnanic muzeum umístí například část historických sbírek či lapidárium. „Uložíme tam řemeslné sbírky, hodiny, drobnější kartografii, část sbírek dějin umění, tedy sochy, obrazy, církevní umění a archeologickou sbírku,“ dodala Durajková.

Předchozí vedení kraje chystalo projekt, který měl vést k založení dvou výjezdních stanovišť záchranářů, Ti by zasahovali jak na českém, tak na rakouském území. Jejich případnou práci ovšem prozatím brzdí jak překážky v zákonech, tak chybějící mezistátní dohody.

„Podle podkladů ze záchranné služby je na Vratěnínsko potřeba mezi dvaceti a třiceti výjezdy ročně. Kvůli tomu se nám nezdá rozumné a hospodárné zřizovat nové stanoviště,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Oldřich Ryšavý.

Lepší obsluhu záchrannou službou chtějí představitelé kraje zajistit s pomocí kolegů z Vysočiny.

„Výměnou politických garnitur všech krajů se pravděpodobně odstranily i třecí plochy bránící dohodě. S radními okolních krajů jsme předběžně na systému vykrývání hluchých míst přes krajské hranice dohodnuti,“ dodal Ryšavý.

Starostu Vratěnína rozhodnutí nepřekvapilo. „Dalo se to očekávat. Bylo by samozřejmě ideální, kdybychom měli záchranku přímo v místě. Jsem ale realista a varianta s Jemnicí, kde ovšem také ještě pořád nic zřízeno není, by byla dostačující, “ řekl starosta Vratěnína Martin Kincl.

Z šestnáct kilometrů vzdáleného města by totiž sanitky do Vratěnína a okolních obcí měly jen poloviční cestu oproti Znojmu či Moravským Budějovicím odkud zatím na nejzápadnější okraj regionu jezdí.

Dohoda s Vysočinou

Představitelé Vysočiny záchranku v Jemnici hodlají prosadit. „Je to naprosto prvořadá priorita kraje Vysočina. Tohle stanoviště chceme zřídit bez ohledu na to, jak dopadne připravovaný zákon o zdravotnických službách,“ potvrdil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

K dohodě s jihomoravskými sousedy je Běhounek ochoten. „Bude nutné dojednat podmínky, které mohou být výhodné pro obě strany, ohledně dojezdových časů a plateb,“ podotkl hejtman Vysočiny.