Letos se do soutěže přihlásilo 255 architektonických projektů z celé republiky, které se budou ucházet o hlavní cenu. Odborná porota z nich vybere padesátku finalistů, které pořádající Obec architektů oznámí 14. září. „255 přihlášených projektů je počet, kterým se vracíme do období před covidem. To opět dokládá, že Národní cena za architekturu je největší architektonickou soutěží v České republice,“ říká Oleg Haman, předseda Obce architektů, která cenu organizuje.

Mezi uchazeči jsou také pozoruhodné projekty z jižní Moravy. Patří mezi ně například obnova vrchnostenské zahrady u hradu Pernštejn, proměna zámecké zahrady v Oslavanech v městský park, oprava trafostanice nad Vyškovem, úpravy liturgických prostorů brněnských kostelů nebo hodně netradiční klubíčkový coworkingový prostor ve Vlněně v Brně a další zajímavé stavby a projekty.

Předseda HZDS a slovenský premiér Vladimír Mečiar (vlevo) hovoří 26. srpna 1992 v zahradě brněnské vily Tugendhat s českým premiérem a předsedou ODS Václavem Klausem.
Jednání o konci Československa ve vile Tugendhat: slavné fotce pomohla náhoda

Nejlepší nápady a řešení bude nejprve vybírat mezinárodní porota složená z významných osobností z oblasti architektury. „Architekti vnímají, že mezinárodní porota dodává této soutěži na vyšší prestiži a získat takové ocenění je další posun v jejich kariéře,“ dodává.

Autoři projektů mohou získat hlavní ceny Grand Prix Architektů – velká modrá kostka, kterou udílí porota, a Ceny za celoživotní dílo – velká červená kostka, již udílí Rada Obce architektů. Porota uděluje další ceny – malé modré kostky - v kategoriích: novostavba, rekonstrukce, rodinný dům, architektonický design, drobná architektura a výtvarné dílo v architektuře.

Získat lze i malou žlutou kostku za interiér, malou fialovou kostku za urbanismus a malou zelenou kostku za krajinářskou architekturu a zahradní tvorbu. „V letošním roce bude opět udělena cena za šetrnou stavbu, ve spolupráci s Českou radou pro šetrné budovy, která byla poprvé udělena v roce 2020,“ doplnil Haman.