Ten už v pátek Znojemskému deníku potvrdil, že Krejčířovi nyní kvůli úplatkům v celkové zadokumentované výši již přes devět set tisíc korun hrozí až dvanáct let ve vězení. Původní sazba přitom počítala s maximálně osmi lety nepodmíněně.

Podle státního zástupce došli zatím policisté mimo jiné k závěrům, že extajemník nejen že bral peněžní úplatky do firem, které získávaly veřejné zakázky, ale nechal si do nich i bezúplatně zvelebovat dům. „Tyto práce zahrnovaly třeba i vybudování tenisového kurtu. Nyní se prověřuje podezření, že do těchto úprav spadalo i vybudování bazénu,“ uvedl státní zástupce.

Kvůli vyšší škodě, než původních sto padesát tisíc korun, už dozor nad případem převzalo krajské státní zastupitelství v Brně. Spis ke kauze už tvoří jedenáct šanonů. V případu je nutné vyslechnout ještě zbývajících deset svědků. "Vyšetřování je složité a potrvá patrně ještě měsíce. Je možné, že odhalí další protizákonné jednání a způsobená celková škoda vzroste až nad milion korun," uvedl pro ČTK Foldyna. Krejčíř loni v říjnu při zahájení svého stíhání vinu popřel. Následně ale odmítl vypovídat.

Vyšetřování ukázalo několik nejasností. Krejčíř podle Foldyny například dlouhé měsíce nemusel sáhnout na svoji mzdu, kterou dostával na bankovní účet, a nepotřeboval ji tedy ke své obživě. Tuto záležitost prý dosud nevysvětlil. S Krejčířem jsou stíháni i čtyři podnikatelé, kteří mu úplatky podle spisu poskytli. Mělo by jít o představitele firem VHS plus, Pozemní stavby, LukaWood a ZdeNo. Čtveřici hrozí až pět let vězení. Obvinění v kauze jsou stíháni na svobodě.

Chalupa bývalého tajemníka Městského úřadu Znojmo Vladimíra Krejčíře v Litostrovi. Převzato z maps.google.cz.

Celý případ zasáhl do loňské kampaně politických stran před komunálními volbami. Tehdejší starosta za ODS Petr Nezveda, který ale podle protikorupční policie nemá s případem nic společného, byl v posledních dnech svého funkčního období vyzýván k rezignaci. Po volbách skončila ODS v opozici. Radniční koalici nyní vede dříve opoziční ČSSD. Na radnici se budou konat kvůli případu Krejčíř rozsáhlé kontroly.