Kristkova díla budí nadšení i pohoršení. Umělec je tak jedněmi milovanými, druhými zatracovaný. Návštěvníci se před Kristkovým domem mohou tentokrát těšit na akční tvorbu, snové scenérie, balzámování barvou i projekci.

Organizátoři slibují i živou hudbu, mystické chůdaře a další surreální postavy. „Po happeningu odhalí emeritní primabalerína Národního divadla Brno Jana Kosíková Přibylová Kristkův nový obraz Poustevník aneb Ultima racio lacrimosních ‚vítězných‘ masek. Průvodní slovo bude mít historička umění Barbora Půtová z Univerzity Karlovy,“ informovala manželka umělce Iveta Kristek Pavlovičová.

Zdroj: Youtube

Jak doplnila, do deseti hodin večer bude možná prohlídka schodištní asambláže Hudební sursum.

Sláva v zahraničí i doma

Sochař, malíř a performer Lubo Kristek prožil třicet let v exilu v Německu, odkud vyrážel na umělecké toulky do zahraničí. Ve světě je známý především svými díly ve veřejném prostoru. „V Německu je to například šestnáctimetrová socha Strom vědění v landsberském gymnáziu či bronzová kašna Pijící v lázních Greifenberg. Jeho sochařská pouť zvaná Kristkova podyjská glyptotéka se rozkládá na území tří států, a to v Česku, Rakousku a a na Slovensku,“ doplnila Helena Roušová z Výzkumného ústavu komunikace v umění.

Lubo Kristek.
Nevěřím, že lidstvo zanikne, ne teď. Jednou se přece musí poučit, říká Kristek

U nás Kristka proslavily zejména asambláže a happeningy. Zabývá se sociálně citlivými tématy, například zranitelností člověka ve společnosti, lékařskou etikou a nástrahami konzumního způsobu života. Monumentálním výtvarným dílem je Kristkův dům.

Happeningy se vyvinuly z tradice Kristkových nočních vernisáží, kterou založil v roce 1971 v Německu. „Dodnes jich uskutečnil přes padesát v mnoha zemích Evropy, Ameriky i Asie. U nás vzbudily zájem zejména jeho porevoluční happeningy v Podhradí nad Dyjí v první polovině devadesátých let, kde má ateliér,“ upozornila Roušová.

Lubo Kristek v roce 1977 v San Franciscu během svého amerického turné.Lubo Kristek v roce 1977 v San Franciscu během svého amerického turné.Zdroj: Se souhlasem autora

Připomněla, že pozornost vyvolal i happening Křížová cesta na hradě Landštejně v roce 2014, ve kterém účinkovalo přes osmdesát umělců. Kristek tam vystavil svůj cyklus obrazů věnovaný tematice křížové cesty.

Stopy umělce na jihu Moravy

Kromě zmiňované Kristkovy podyjské glyptotéky je známý i částečně autobiografický happening Sisyfiade aneb Balvan v čase v roce 2018 v Brně, v jehož průběhu byl Kristkův dům dokončen. Na kolemjdoucího se vztahují dvě obří ruce, které vystupují z rohu budovy.

Jeho díla mohou lidé vidět ve skalní kapli u Louckého kláštera ve Znojmě, na Břeclavsku u Pohanska zase obdivují turisté jeho Strom větrné harfy, nepřehlédnutelné je i piano balancující na špičce Zámečku v Podhradí nad Dyjí.

Zakuklení sochy ve Vranově

Roku 2019 si umělcův počin vysloužil nadávky od tehdejší místostarostky Vranova nad Dyjí Aleny Horné. Po happeningu Luba Kristka u jeho sochy se Horná předvedla v bojovné náladě. Na veřejnosti vykřikovala různé hanlivé výroky na adresu umělce a jeho příznivců. Nakonec plivla na fotografa.

Umělec pořádal happening kvůli faktu, že se jeho socha ocitla uprostřed dětského hřiště. Městys do okolí nechal nainstalovat několik malých atrakcí pro děti. Dílo bylo součástí Kristkovy podyjské glyptotéky. Umělec se svými spolupracovníky v maskách během akce zahalili sochu s názvem Dyje - Osud stromu do neprůhledného obalu.

Místostarostka Vranova nad Dyjí Alena Horná plive na fotografa po ukončení happeningu.
Chování místostarostky Vranova: urážky i plivanec. Provokovali a tykali mi, říká

Kdo je Lubo Kristek

  • Český sochař, malíř a akční umělec, surrealista
  • Narodil se 8. května 1943 v Brně
  • V letech 1968–1990 žil v emigraci, především v Německu
  • Byl v osobním kontaktu s Arno Lehmannem a Salvadorem Dalí
  • Proslavil se zejména svými kritickými asamblážemi a happeningy
  • Jeho díla se nacházejí ve veřejném prostoru v Česku i v zahraničí
  • V letech 2005 až 2006 vytvořil výtvarně-filosofickou trasu poutních míst nazvanou Kristkova podyjská glyptoték
  • Podívejte se na video z roku 2019. Odhalení asambláže Hudební sursum v Kristkově domě
Zdroj: Youtube