Proto opozice plánuje navrhnout na zastupitelstvu, které bude jednat příští pondělí, systémové změny. Chce odměny omezit. „Při souběhu funkcí by měl neuvolněný zastupitel dostat jen odměnu za jednu, nejvíce placenou funkci. Tím koaliční zastupitelé buď ztratí motivaci k hromadění funkcí, nebo prokážou, že jim o odměny nejde a že jsou ochotni v komisích pracovat i bez nároku na odměnu,“ sdělil opoziční zastupitel Lukáš David z hnutí Pro Znojmo.

Starosta Znojma, sociální demokrat Jan Grois, kritiku podle svých slov vnímá jako nářek opozice nad tím, že nezískala funkce v kontrolních orgánech města. „Pro Znojmo už půl roku neřeší nic jiného než svoje funkce v komisích. Je jako zaseknutá gramodeska. Od začátku tvrdíme, že chceme efektivní komise,“ reagoval starosta Grois.

Ilustrační foto
Sázky na zápasy? Jen špína, brání se fotbalové Znojmo

Odměny politiků

- Člen městské rady pobírá 9 340 korun za měsíc.
- Předseda výboru nebo komise má 4 670 korun.
- Člen výboru nebo komise bere 3 892 korun měsíčně.
- Zastupitel bez dalších funkcí dostává 2 335 korun.
- Za tři funkce vydělá politik maximálně 17 902 Kč.
- Peníze, které pobírají komunální politici ve městech a obcích, vycházejí z nařízení vlády o výši odměn členů zastupitelstev územně samosprávných celků.

Odměny za funkce pobírají politici ve všech městech na jihu Moravy. Jenže ne všude se odměny sčítají za více funkcí jako ve Znojmě či Břeclavi. Šetrnější jsou třeba v Blansku. „V případě výkonu více funkcí náleží členům komisí a výborů odměna pouze za tu funkci, za kterou je částka nejvyšší. Odměny za jednotlivé funkce se tedy nesčítají,“ zdůraznil blanenský starosta, občanský demokrat Jiří Crha. Radní a zároveň předseda výboru si tak v Blansku přijde maximálně na jedenáct tisíc korun.

Politolog Miloš Gregor nespatřuje v daných odměnách zásadní problém. „Nejde o významné částky v situacích, kdy města hospodaří řádově ve stovkách milionů korun. Tři čtyři funkce také nejsou nikterak horentní,“ zhodnotil Gregor.

Bývalý starosta Vyškova a současný zastupitel za sociální demokracii Karel Goldemund má ve věci jasno. „Politici v koalici mají rozhodovat, protože byli zvoleni. Oni nesou kůži na trh. Nelze se schovávat za komise,“ řekl Goldemund.

Muchova Slovanská epopej.
Praha souhlasí s návratem Epopeje. Krumlov potřebuje desítky milionů na opravy

Proto za jeho vedení města byly schůzky komisí minimální. „Scházely se jen na popud rady. Třeba jednou za rok. Tomu odpovídaly odměny,“ doplnil Goldemund.