„V nejbližších dnech iniciujeme vznik akciové společnosti Znojemský městský pivovar. Sídlem společnosti bude Znojmo," řekl manager firmy Miroslav Harašta. Do čtyř měsíců chce firma začít s rekonstrukcí. Srdcem budoucího minipivovaru s restaurací bude administrativní budova s číslem 6.

V prvním roce pronájmu plánuje investor demolici zdi do ulice Přemyslovců, budovy kuželny a trafostanice. „Tímto otevřeme areál pivovaru do promenády ulice Přemyslovců. Na tomto prostranství vybudujeme Pivovarskou zahrádku s výhledem do Gránického údolí. Zahrádka bude obsluhována z Pivovarské restaurace," přiblížil Harašta.

Do budov a areálu pivovaru společnost investuje asi 14 milionů korun. Dalších sedm inkasuje město za pronájem. Zahájit výrobu piva by chtěl investor v květnu 2015.

Ve Znojmě chce vařit světlé výčepní pivo, klasický ležák, svrchně kvašený ležák a jedno speciální pivo doplňované o sezónní speciality. „Odhad je kolem šesti speciálů ročně," dodal Harašta. Podle něj zvolená technologie umožní pivovaru produkci jak spodně, tak i svrchně kvašených piv, piv filtrovaných i nefiltrovaných.

Volba nájemce současnou radnicí se neobešla bez kritiky. Tu vyvolal jen nenápadně vyvěšený záměr pronájmu na úřední desce, navíc těsně před volbami a bez širší diskuze. Opozice i někteří Znojemští tak míní, že vše bylo dopředu domluvené. „Mělo se přeci udělat transparentní řízení a ne na konci volebního období narychlo uzavírat takto důležité smlouvy," podivila se například znojemská architektka Barbora Zmeková.