Kratší směny, čtyřdenní pracovní týden, předčasné odchody do důchodu, i propouštění. Tak reagují podniky na Znojemsku na trvající pokles zakázek. Úřad práce poprvé povoloval firmám nechat lidi přechodně doma se šedesáti procenty výplaty.

„Povolení dostalo pět či šest firem, s jednou další jednáme. S těmito žádostmi jsme se setkali poprvé letos. Jde o případy podniků, které nám doloží, že jim například na přechodnou dobu vypadl stálý odběratel a podobně,“ řekl ředitel znojemského úřadu práce Emil Čopf.

Zkrácení směn nyní projednávají například ve znojemském závodě keramické továrny Laufen. „Za leden jsme v celém podniku zaznamenali pokles prodeje o pětinu. Proto nyní jednáme o zkrácení pracovní doby. U vícesměnných provozů patrně půjde o zkrácení jednotlivých směn, podrobnosti diskutujeme, čeká nás jednání s odbory,“ řekl personální šéf znojemského závodu Miroslav Hambálek s tím, že nové opatření začne platit patrně počátkem příštího týdne.

Omezení výroby a dílčí propouštění hlásí i oba závody koncernu Saint Gobain na Znojemsku, v Hodonicích a Moravském Krumlově. „Odběratelé neuzavírají dlouhodobé smlouvy na dodávky, což bylo obvyklé v minulém období. Proto jsme byli nuceni omezit výrobu skleněných vláken v závodě Hodonice a tím dochází i ke snížení zpracovatelských kapacit v závodě Moravský Krumlov, “ sdělil personální ředitel firmy Pavel Kusý.

Firma po dohodě s odbory přešla na režim vyplácení snížené mzdy v době, kdy pro zaměstnance nemá práci. „Je to první krok k omezení propouštění. Přesto během tří měsíců každý ze závodů opustí třicet lidí,“ dodal Kusý.

Čtyřdenní pracovní týden zavedly i Znojemské strojírny. „Je to důsledek poklesu zakázek. Naši zákazníci nyní nevidí dál než tak na dva měsíce dopředu. Omezení zatím bude platit do dubna,“ sdělil jednatel firmy Antonín Straka. Společnost také propustila asi deset méně kvalifikovaných zaměstnanců.

Krácení pracovního týdne naopak nevidí jako vhodné opatření předseda představenstva Elektrokovu Jiří Němec. „Kdybychom měli výhled, že se situace změní a zlepší do půl roku, do roka, byla by to dobrá cesta. Za stávajících okolností ne,“ řekl Němec.

Firma na pokles zakázek reaguje hledáním všech možných úspor. „Snažíme se snižovat režijní náklady, upravili jsme počet zaměstnanců. Odešli ale především ti, kdo měli nárok třeba na předčasný důchod,“ řekl Němec.

Ani ve znojemské TOS nezavedli pro všechny kratší pracovní týden. „Na úbytek zakázek reagujeme dynamicky. Snažíme se získat nové odběratele. Pokud jde o zaměstnance, těm, kdo mají nárok na důchod, navrhujeme odchod do předčasné penze, neprodloužili jsme smlouvy na dobu určitou. Asi pětině zaměstnanců jsme navrhli zkrácení pracovní doby,“ vypočítal generální ředitel Vladimír Šmidák. Podnik opustilo deset až patnáct lidí.

Statistiky úřadu práce zatím dramatické změny nevykazují. „Podniky se drží, čísla odpovídají minulým rokům. Uvidíme, jestli na jaře najdou práci lidé, kteří přišli do evidence koncem roku a v minulých letech již od března začínali se sezonním odvětvím,“ dodal Čopf.