„Rozhodli jsme se udělat něco konkrétního pro zvýšení bezpečnosti provozu. Dyjská křižovatka je nepříjemná a nebezpečná. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), kterému silnice I/53 patří, má v dlouhodobém plánu křižovatku přestavět na mimoúrovňovou, což je ale hodně vzdálené řešení,“ uvedl vedoucí znojemského střediska krajské správy silnic Zdeněk Komůrka, který s návrhem jednoduché úpravy přišel.

„Půjde o podobnou provizorní opravu, jaká již existuje například na křižovatce Družstevní a Suchohrdelské ulice ve Znojmě. S projektantem jsme již dali základní návrh na papír. Nyní řešíme jeden technický problém. Zřejmě bude nutné přeložit jeden sloup vysokého napětí,“ přiblížil stav příprav.

Jak upřesnil, na základě požadavku ŘSD musí být nový kruhový objezd vybavený veřejným osvětlením. I proto, že jeho provoz musí někdo platit, jedná správa se zástupci okolních obcí.

„Názory jsou na to různé. Silnice na křižovatce jsou majetkem státu a kraje. Proto se ozývají i hlasy, které s tím, aby obce investovaly do státního majetku, nesouhlasí. Předběžně jednáme o tom, že by se náklady na provoz osvětlení rozdělily mezi obce v širším okolí,“ sdělil starosta Dobšic Jaroslav Jenšovský.

Sám přitom se změnou křižovatky na kruhový objezd souhlasí. „Už jsme jako obec s podobnou iniciativou jednou přišli, ale u státního ředitelství silnic jsme neuspěli. Nyní spolupracuje krajská správa silnic a více obcí, proto věřím, že šance na úspěch je tentokrát vyšší,“ poznamenal starosta.

Návrh podpořil i místostarosta Hodonic Jan Rožnovský. „Jako bývalý dopravní policista jsem jednoznačně pro. Křižovatka má tři pruhy a to působí hodně problémů. Navíc po hlavní jezdí řidiči často velmi rychle a to vede k nehodám,” podotkl Rožnovský.

Státní správci silnic dali najevo odtažitý postoj. „Akci připravuje krajská Správa a údržba silnic, kdy investorem bude kraj a ŘSD musí souhlasit s uspořádáním křižovatky. V této velmi rané fázi příprav je veškerá iniciativa na straně kraje jako správce silnice II/408,“ uvedla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.

Návrh naopak uvítal vedoucí odboru dopravy znojemské radnice Pavel Liška. „Křižovatka je nebezpečná, dopravní situace úpravu vyžaduje. Jednání jsou asi tak ve třetině. Vůle ke změně je, domlouváme se na zajištění nutných peněz,” uvedl Liška.

Z policejních statistik plyne, že za posledních deset let zahynuli na křižovatce dva lidé, šestadvacet jich utrpělo těžká a na osmdesát lehká zranění. Policisté tu za stejnou dobu evidují celkem sto třicet nehod. Nejhorší byla havárie autobusu před devíti lety. Stála jeden život a desítky zraněných.