Požadavek na zachování napojení k obci vznesli Práčští na vedení Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) po zveřejnění plánů rekonstrukce silnice i/53. S opravami chtějí začít na jaře. „S generálním ředitelem ŘSD Radkem Mátlem se mi podařilo vyjednat, aby napojení na Práče zůstalo zachováno. S tím, že z obce zůstane zachovaný sjezd na hlavní silnici, ve směru od Znojma se do Práčí dostanou řidiči přes kruhovou křižovatku u Bantic,“ potvrdil výsledek jednání znojemský senátor Tomáš Třetina.

Výsledek jednání uvítal starosta Práčí Zdeněk Dvořák. „Je to maximum, co jsme z dané situace mohli vytěžit. Raději sjezd z Bantic, než úplné zrušení křižovatky u Práčí. V původních plánech s ní ŘSD už vůbec nepočítalo kvůli tomu, že je riziková,“ ocenil Dvořák.

Záměr musí schválit zastupitelé Práčí na čtvrtečním zasedání. „Budeme schvalovat podpis smlouvy o spolupráci s ŘSD, v níž je výjezd na Znojmo zakotvený. Je to jediné možné řešení, které vzešlo z jednání,“ potvrdil starosta Dvořák.

Začnou na jaře

S první etapou rekonstrukce by měli silničáři začít na jaře v úseku mezi bantickou a dyjskou křižovatkou.

Bezpečnější křižovatky se dočkají i řidiči u Blížkovic. „Rozšíření křižovatky slíbilo vedení ŘSD. Připravuje se už projektová dokumentace, aby bylo možné napojení v odbočovacích pruzích v obou směrech,“ potvrdil výsledky jednání se státními silničáři Tomáš Třetina.

Zatím bez konkrétních výsledků zůstávají podle něj obnovená jednání o letitém projednávání obchvatu Znojma. „Sešli jsme se s představiteli Spolku Obchvat i s vedením Znojma i zástupci stavebního úřadu, abychom pokročili alespoň o něco dál. V této iniciativě hodlám pokračovat, i když je jasné, že je to běh na dlouhou trať. Ale je tu šest let mandátu senátora, tak za tu dobu se snad něco podaří skutečně realizovat,“ doufá Třetina.