Na čtvrt miliardy korun letos přiteče na opravy regionálních silnic na Znojemsku. Většinu peněz kraj a silničáři získají z evropských fondů. Vedle oprav povrchů některých obzvlášť rozbitých úseků, postaví dělníci dva kruhové objezdy a opraví čtyři zchátralé mosty.

Skřípějící plechy, rozbité sklo a hasiči uklízející vyteklý olej z převráceného auta. Častý obrázek na křižovatce zvané Severka, mezi Příměticemi, Kuchařovicemi a Únanovem, by měl brzy patřit minulosti. „Už známe vítěze soutěže, nyní s firmou jednáme o smlouvě. Stavba by měla začít do měsíce,“ potvrdil šéf znojemské oblasti krajské správy silnic Zdeněk Komůrka. Pětimilionová akce bude jednou z letošních prvních větších oprav, další okruhovou křižovatku chystají na zrádné křižovatce mezi Mackovicemi a Božicemi. „Konečně se dočkáme. Kruhový objezd určitě zklidní dopravu a na silnici nebudou pořád ležet střepy z rozbitých skel a světel,“ řekl starosta Kuchařovic Lubomír Mlejnek, který změnu křižovatky dlouhodobě prosazuje.

Ssilničáři opravoví i silnici II/398 mezi Mikulovicemi a Horními Dunajovicemi a Pavlicemi a Jevišovicemi. „Celá akce bude stát třiapadesát milionů, rozložená bude do dvou let,“ doplnil Komůrka. Zástupci obcí chystanou opravu vítají. „Silnice už po tom volala, je v hrozném stavu. Teď ještě jednáme o průtahu obcí. Kvůli komplikaci s jedním pozemkem musíme stavbu rozdělit na tři etapy. První je v projekční přípravě, vše také souvisí s budováním obecní kanalizace,“ informoval starosta Mikulovic Karel Kříž. Poslední zbývající práce na úsecích mezi obcemi dokončí dělníci také na trase mezi Suchohrdly a Dyjákovicemi. „Průtahy některými obcemi jsou hotové, další projektujeme, první by mohly přijít na řadu napřesrok,“ doplnil Komůrka.

Z krajských peněz silničáři platí například dokončení průtahů Plenkovicemi a Banticemi, na kterých začali pracovat loni a také opravu tahu z Moravského Krumlova na Dobřínsko. „Opět budeme opravovat úseky mezi obcemi. Začneme do poloviny roku, náklady jsou kolem dvaceti milionů,“ přiblížil Komůrka. Ve Znojmě silničáři nahradí asfaltem dosavadní kostky na Kuchařovické ulici od kruhového objezdu k železničnímu přejezdu. „Připravujeme také opravy několika mostů, které jsou zpravidla dost nákladné. Stavby v Rybníkách, Chlupicích a Znojmě na silnici na Hradiště, se pohybují v rozmezí od šestnácti do třiadvaceti milionů,“ dodal Komrůka.