Stavaři postaví úsek vedoucí od kasárenské křižovatky na silnici I/38 ke křižovatce silnice na Únanov nad znojemskou novou nemocnicí. „Věřím, že stavbaři dokáží svou práci odvést i dříve než za plánované tři roky. I když je to jen dílek mozaiky, pro město je velmi důležitý protože startuje něco, zde dlouho chybělo," řekl ve čtvrek k zahájení stavby znojemský starosta Vlastimil Gabrhel.

K tradičnímu poklepání základního kamene se politici a úředníci sešli na začátku nedostavěné první první stavby, která bezprostředně navazuje na právě zahajovanou část. Dokončení příslušných řízení k povolení chybějící části rozestavěné silnice nyní brání zejména chybějící krajský územní plán. „Do sedmého října krajské zastupitelstvo tento dokument vydá. Těším se, že se ve Znojmě za nějako dobu sejdeme při zahájení pokračování této stavby a ještě letos v Lechovicích při zahájení stavby obchvatu této obce," uvedl hejtman Michal Hašek.

Podle kritiků, kteří ve čtvrtek také přihlíželi zahájení stavby, je ale celá zvolená trasa obchvatu Znojma neužitečná. „Je naprosto nepochopitelné, proč Znojmo tlačí na realizaci druhé stavby, která nejenže nepovede k zprovoznění obchvatu a torzo v bývalých zahrádkách zůstane torzem, ale dojde pouze k tomu, že doprava nešťastně zavlékaná do Kuchařovic a Suchohrdlel bude pouze narůstat," zlobila se šéfka sdružení Obchvat Lenka Poláková.

Podle generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Jana Kroupy obchvat užitečný bude, zejména ale po dokončení všech čtyř plánovaných staveb, tedy včetně napojení tras na Brno a Vídeň. „Druhou stavbu plánujeme po dokončení otevřít k používání. Pokud vše půjde podle plánů, pak by už v roce 2019 měla začít i třetí stavba a obchvat jako takový měl být dokončený v roce 2025. Čeká nás ale velmi mnoho práce a dlouhá řada úředních procedur, které mohou prodlužovat nejrůznější odvolání," poukázal ředitel.

Druhou stavbu bude stát platit prostřednictvím Státního fondu dopravní infrastruktury. „Cena stavby bude dvě stě čtyřiašedesát milionů korun. Předpokládáme, že pro ni získáme peníze z evropských programů. Z těch pak můžeme zaplatit až pětaosmdesát procent výdajů přípustných podle pravidel příslušného programu," řekl šéf fondu Zdeněk Hořelica.

O znojemskou zakázku se ucházelo sedmnáct firem. Soutěž srazila cenu o čtvrtinu.