Snad do dvou let může nebezpečnou dyjskou křižovatku nad Dobšicemi nahradit kruhový objezd. První posun od plánů a vyjednávání k přípravě stavby na hlavní silnici na Brno přineslo územní rozhodnutí, které v těchto dnech vydal znojemský stavební úřad.

„Okružní křižovatka bude mít průměr čtyřiatřicet metrů, jízdní pruhy před vjezdem budu široké od čtyř metrů do šesti a půl metru, při výjezdu budou široké čtyři a půl až sedm a půl metru," napsala do územního rozhodnutí zveřejněného na webu města Ivana Pelantová ze znojemského stavební úřadu.

Provizorium

Současně rozhodla, že chystaný kruhový objezd bude takzvanou dočasnou stavbou. „V provozu bude do doby dokončení třetí stavby obchvatu Znojma jejíž součástí bude i změna této křižovatky na mimoúrovňovou," sdělila Pelantová s tím, že kruhový objezd má existovat dvacet let.

Posun příprav uvítal starosta Dobšic, na jejichž území nový objezd z větší části vyroste, Jaroslav Jenšovský. „Jsem samozřejmě rád, že naše úsilí přineslo první výsledek, ale s ohledem na známou pružnost Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vím, že si ještě nějakou dobu počkáme," řekl s lehkou ironií starosta. Podle jeho odhadu bezpečnější podoba křižovatky vznikne nejdříve za dva roky.

„Se znalostí postupů a termínů, které nás ještě čekají, odhaduji, že kdybychom se stavebních prací dočkali už v příštím roce, byl by to malý zázrak. Navíc je možná otázkou, zda po nedávných výrocích nového ministra dopravy, že se kruhových objezdů staví příliš mnoho, nepřijdou ještě nějaké další komplikace," dodal Jenšovský. Na druhé straně uvítal, že oproti původním plánům nemusí obce či podnikatelé dávat dohromady peníze na zbudování a provoz nového nasvětlení objezdu. Převezme je totiž nakonec samo ŘSD.

Podle mluvčí ředitelství Niny Ledvinové počítá podnik se stavbou objezdu dřív. „Po vydání zatím nepravomocného územního rozhodnutí začneme chystat dokumentaci pro stavební povolení. Zahájení stavby očekáváme v první polovině příštího roku," uvedla mluvčí.

Nutná změna

Územní rozhodnutí uvítal i šéf znojemské oblastí krajské správy silnic Zdeněk Komůrka, který své kolegy z ŘSD jako jeden z prvních přesvědčoval, že křižovatku je potřebné na kruhový objezd změnit. „Oceňuji, že úřední přípravy přinesly první výsledek, teď jde o to, aby dobře včas pokračovaly. Úplně nerozumím tomu, že územní rozhodnutí okružní křižovatku spojuje s třetí stavbou obchvatu. Doufám, že to ve stavebním řízení nevyvolá nějaké problémy," poznamenal Komůrka.

Z územního rozhodnutí je zřejmé, že sdružení kritiků trasy obchvatu bylo účastníkem řízení, jeho členové v něm však tentokrát zřejmě námitky nevznesli, lhůta pro odvolání v územním řízení končí v těchto dnech.

Ředitelství pokračuje i v přípravě kruhového objezdu na kasárenské křižovatce na silnici na Jihlavu na okraji Znojma. „V červenci jsme dokončili technickou studii pro posouzení variant úpravy křižovatky, navážeme zpracováním příslušné dokumentace a žádostí o územní rozhodnutí," uvedla mluvčí Ledvinová.

Znojemští silničáři mezitím dokončují projekt pro územní řízení pro okružní křižovatku na znojemském Hradišti. Podle odhadu vedoucího Komůrky ji postaví do dvou let.