Třebaže i na Moravský Krumlov se snáší chladný podzim, virtuální teplota v okolí tamního zámku očividně pomalu stoupá. Pražští galeristé hodlají do dvou týdnů naposledy zavřít vstupní dveře do expozice Slovanské epopeje a pak postupně do konce roku odvozit zbývajících patnáct pláten. S Krumlovskými už nevidí důvod o něčem diskutovat. Vedení města a příznivci zachování Muchových pláten v Krumlově na druhé straně sbírají posudky, podpisy a chtějí přesvědčit pražské zastupitele, aby stěhování odvolali.

„Výstava potrvá do konce října, pak mají následovat restaurátorské práce a stěhování tak, aby v Praze mohla v polovině prosince začít chystaná výstava. My děláme a uděláme, v rámci platných zákonů České republiky, vše pro to, aby se tak nestalo,“ řekl krumlovský starosta Tomáš Třetina.

Jak dodal, iniciativy a argumentace proti stěhování mají tři rozměry. „Po odborné stránce jsme shromáždili řadu posudků, dokladujících, že stěhování obrazům neprospěje a může je poškodit. V politické rovině vedeme řadu jednání s cílem získat nezbytnou politickou podporu. Třetí linií jsou občanské aktivity kolem iniciativy nazvané Slovanská epopej patří do Moravského Krumlova. I já na tom trvám. Odkaz na ni najdou lidé i na oficiálním webu Moravského Krumlova,“ dodal Třetina. Stejný název nese i stránka na sociální síti Facebook.

Argumenty do Prahy

Krumlovští se připravují na na nejbližší jednání pražského zastupitelstva, které zasedne počátkem listopadu. „Chystáme pro zastupitele argumenty k tomu, aby rozhodli plánované stěhování Epopeje zastavit a ponechat Muchův cyklus v Krumlově do té doby, než bude jasné její definitivní umístění,“ sdělil Vladimír Kuchař, který má na starosti koordinaci aktivit, které stránka představuje. „Na Facebooku prezentujeme odborné argumenty a další vyjádření, organizujeme ankety a podobně. Mimoto sbíráme v Brně a Ivančicích podpisy pod petici adresovanou zastupitelstvu hlavního města. Petice brzy dostane i elektronickou podobu,“ dodal Kuchař. Podpisem petice nebo aktivitou na facebookové stránce iniciativě vyslovily podporu asi dva tisíce lidí.

„Očekáváme, že do začátku listopadu dalších několik tisíc přibude. Například podpisy pod petici začneme sbírat zřejmě i v dalších městech,“ naznačil Kuchař.

Pražští galeristé zatím postupují podle svých plánů a nevidí ani důvod k jednáním s městem. „Naše vztahy s Moravským Krumlovem definuje smlouva o spolupráci, která vyprší s koncem října. Spediční firma si musí na městském úřadu vyřídit potřebná povolení pro vjezd nákladních aut, k jiným jednáním není důvod,“ řekl ředitel galerie hlavního města Milan Bufka.

Do konce roku

Převoz obrazů do Prahy má galerie podle Bufky rozvržený do konce roku. „Vše musí důkladně připravit. Přesný harmonogram ještě nemáme. Rámcově jsou ale práce rozvrženy po týdnech tak, abychom Epopej do Prahy převezli do konce roku,“ dodal ředitel.