Asi poslední smrtelnou ránu dostala tento týden výstava Slovanská epopej a její umístění v Moravském Krumlově. Společnost Incheba, která vlastní moravskokrumlovský zámek, kde jsou dosud monumentální díla Alfonse Muchy vystavena, totiž městu vypověděla smlouvu na pronájem části památky. Po šesti měsících, dokdy platí výpovědní lhůta, tak Moravský Krumlov nebudeme mít kde obří plátna vystavit.

„Společnost Incheba vypověděla pronájem městu Moravský Krumlov ve smyslu uzavřené smlouvy. Je to rozhodnutí vedení firmy a je to také jediná informace, kterou k tomu mohu poskytnou. S městem máme uzavřenou standardní smlouvu a tento krok je plně v rámci této smlouvy,“ potvrdil jen stručně pražský ředitel marketingu společnosti Incheba Radovan Ježovič.

Výpověď s největší pravděpodobností nesouvisí s eventualitou, že by Incheba chtěla v dohledné době zámek opravovat. „Určitě víte, že v Praze máme nyní naplánované nějaké větší stavební akce (část shořelého Veletržního paláce – pozn. red.), takže v této chvíli určitě nemohu předpovídat termín zahájení oprav krumlovského zámku,“ dodal Ježovič.

Podle starosty města Jaroslava Mokrého teď bude následovat doba horečnatých vyjednávání. „Budeme se snažit o prodloužení pronájmu. Pokud ale o výstavní prostory přijdeme, nebudeme muset pro jejich opuštění dělat nic. Nejsme povinni majetek zabezpečovat, balit, svinovat ani stěhovat jinam. Svá plátna si bude muset odvést město Praha a podniknout k tomu i veškeré organizační kroky. Celá operace bude velmi náročná. U statisíců korun by to jistě nezůstalo. Krumlov by se ale tím pádem definitivně ocitl bez Epopeje,“ řekl Mokrý.

Radnice zatím i nadále pokračuje v přípravě propagace Epopeje pro příští rok. „Máme dvě varianty. Jedna varianta s Epopejí počítá, druhá nikoliv,“ sdělil starosta.

Krumlov by přišel nejen o samotné návštěvníky města, ale i o peníze, které na místě utratí. „Spočítáte-li si jen vstupné za letošních šestadvacet tisíc návštěvníků, vyjde vám něco kolem jednoho milionu korun. To je asi šestina rozpočtu Městského kulturního střediska, tedy poměrně významná část. Pokryje to náklady na jiné kulturní akce. I kdyby to ale muselo platit ze svého rozpočtu město, tak nás to samozřejmě nepoloží. Nicméně bychom tím přišli o svůj největší turistický magnet,“ doplnil Mokrý.

Tlak na to, aby Krumlov neměl místo na vystavení obrazů, je podle starosty jedním z možných důvodů vypovězení smlouvy. Ani podle něj totiž Inchebě nepůjde o navýšení ceny za pronájem nynějších výstavních prostor v zámku. „I kdyby nám nynější symbolické nájemné navýšili třeba i na milion korun za rok, tak to pro ně nejsou žádné peníze. Na druhé straně člověk neví. Pro dobře podnikajícího člověka není k zahození žádný peníz,“ dodal.

Pražský radní pro kulturu Milan Richter zatím informaci o zrušení nájemní smlouvy mezi Inchebou a městem Moravský Krumlov neměl. „Na mé přesvědčení o tom, že by se Epopej měla co nejrychleji přesunout do Prahy do Křižíkova pavilonu, to nemá žádný vliv. V nejbližší době navrhnu ostatním radním neprodloužení smlouvy o zápůjčce Epopeje Krumlovu. V případě, že to odsouhlasí, začneme pracovat na přesunu výstavy,“ uvedl Richter.

Podle jeho dřívějších prohlášení by ke stěhování mohlo dojít už na jaře příštího roku.